ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bojkovice připravují stavbu cyklostezky do části města Krhov

14.12.2016

Bojkovice (Uherskohradišťsko) 14. prosince - Bojkovice na Slovácku připravují na příští rok stavbu cyklostezky do části města Krhov. Vybudování 2,3 kilometru dlouhé komunikace přijde zhruba na deset milionů korun. Město by mohlo až 85 procent nákladů získat jako dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. ČTK to řekl starosta Petr Viceník (ODS).

Podle něj je primárním cílem spojení Krhova s městem a také zvýšení bezpečnosti tamních obyvatel při jejich cestách za prací, do školy i za kulturou do Bojkovic. "Cyklostezka má ještě jednu výhodu, že z Krhova půjde sjet po silnici druhé třídy do nově vybudované lokality Pod Skalkou, která bude spojena s ulicí Drahy. Lidé tak k budově pošty, případně až do průmyslového areálu Zevety a Moravie Cans dojedou bezpečně mimo hlavní cesty," uvedl Viceník.

Zahájení stavby podle něj závisí na přidělení dotace, bez které se cyklostezka stavět příští rok nebude. Podle Viceníka by se v ideálním případě mohlo začít ve druhé polovině příštího roku, stavba by měla být hotova v roce 2018. Cyklostezka bude mít betonový povrch. Stavbu ale prodražila nutnost vést ji přes Bzovský potok mostkem odolným vůči stoleté vodě. "Naskočilo nám tam řádově o dva miliony korun více," uvedl starosta.

Na stavbu cyklostezky do Krhova by měla v roce 2018 či 2019 navázat další etapa v podobě cyklostezky do Bzové. Město nyní pracuje na projektu. V dalších letech by cyklostezka mohla Bojkovice spojit i s nedalekou obcí Komňa. "Vznikla by taková křižovatka, propojení tří cyklostezek," doplnil Viceník. Bojkovice již před několika lety otevíraly cyklostezku do Pitína, která je hojně využívaná. Na druhé straně je na katastru města zpevněná i cyklotrasa směrem do Záhorovic.

Slovácko se pyšní bohatou sítí hojně využívaných cyklostezek. Páteřní je cyklostezka podél Baťova kanálu, města a obce Uherskohradišťska však v posledních letech vybudovala a stále budují další úseky. Objevují se také cyklopruhy a v Uherském Hradišti v listopadu zprovoznili i první veřejnou cyklopumpu.

(čtk)