ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obyvatelé z Písnice zvažují žaloby kvůli prodeji bytů firmou ČEZ

13.12.2016

Praha 13. prosince - Obyvatelé Písnice zvažují podání žaloby kvůli prodeji bytů polostátní energetickou firmou ČEZ. Vyplývá to z prohlášení zástupců z iniciativy Moje Písníce, které rozdávali při dnešní protestní akci před úřadem vlády v Praze. Obyvatelé zamýšlí podat určovací žaloby, neboť se domnívají, že byty by mohly stále patřit státu, nikoliv ČEZ. Firma chce ve výběrovém řízení prodat přes 700 bytů. Lhůta pro podání nabídek uplynula 2. prosince. ČEZ nyní vyzývá radnici Prahy-Libuše, aby podala takzvanou nevyžádanou nabídku. Podle starosty Jiřího Koubka (TOP 09) to ale není možné.

Iniciativa ve svém prohlášení uvádí, že byty byly převedeny v roce 1992 rozhodnutím ministerstva hospodářství na ČEZ s tím, že je mohou následně nabýt pouze jejich uživatelé, tedy nájemníci. "Nejedná se o předkupní právo, ale o striktní zákaz převodu ze státního vlastnictví na jiný subjekt," píšou v prohlášení.

Zda začnou obyvatelé žaloby podávat, není v tuto chvíli definitivně rozhodnuto. Podle vyjádření stále čekají na výsledek jednání s ČEZ.

Termín nabídek do řízení uplynul 2. prosince. ČEZ vyzval radnici v Libuši, aby podala nevyžádanou nabídku. Firma uvedla, že proces jejího podání nebude trvat déle než měsíc. Radnice chtěla původně po firmě prodloužit termín podání nabídek, ČEZ jí ale nevyhověl.

Koubek výzvu považuje za lajdácký dokument. "Musím konstatovat, že ČEZ se mýlí a zcela zjevně se nevyzná v pravidlech fungování státní správy," uvedl. Radnice by podle něj navíc musela zaplatit milion korun na administrativní náklady. "Libuš je tak vyzývána, ať z peněz daňových poplatníků z rozpočtu ve výši 40 milionů ročně vynaloží nenávratně jeden milion," dodal.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Předmětem prodeje je dále bytový dům v Bělocerkevské ulici v Praze 10. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. ČEZ chce prodat přes 700 bytů jako celek za nejvyšší nabídnutou cenu.

(čtk)