ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve Zlíně se kvůli terminálu zbourá prodejní centrum na nádraží

12.12.2016

Zlín 12. prosince - Vzhled autobusového nádraží v centru Zlína se začne měnit kvůli chystanému dopravnímu terminálu. V první polovině příštího roku bude zbouráno prodejní centrum, které se nachází podél nadjezdu v Gahurově ulici, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

"Budova prodejního centra byla už od svého vzniku navržena jako stavba dočasná. Na odstranění se nyní dohodl její majitel s městem, které je vlastníkem pozemku, a jedním z investorů výstavby dopravního terminálu," uvedl Dvořák.

"Odstranění budovy zajistí její majitel nejpozději ke konci června roku 2017. V návaznosti na to ukončí svou činnost v tomto objektu i provozovatelé nebytových prostor," uvedl primátorův náměstek Patrik Kamas (ANO).

Nový dopravní terminál vznikne v návaznosti na modernizaci a elektrifikaci železniční trati Otrokovice - Zlín - Vizovice. Urbanistická studie počítá s jeho umístěním v prostoru současného autobusového nádraží, kde budou postaveny tři nové objekty, výpravní budova vlakového nádraží, budova autobusového nádraží a objekt, jenž bude sloužit komerčním účelům.

"Díky modernizaci a elektrifikaci železniční trati získá Zlín přímé a rychlejší spojení s dalšími městy a obcemi. Současné rozmístění autobusového a vlakového nádraží, včetně návaznosti na ostatní druhy městské dopravy, neodpovídá požadavkům 21. století, a to nemluvíme o vzhledu, který je poplatný době svého vzniku. Nádraží bývá vstupní branou do města a tak by mělo i odpovídajícím způsobem vypadat," uvedl Kamas.

Náklady na výstavbu terminálu se odhadují na 800 až 900 milionů korun, nejsou ještě známy podíly jednotlivých účastníků, město by mělo vložit asi desítky milionů korun. Na stavbě se bude kromě města podílet také kraj, Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě i soukromí investoři.

(čtk)