ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekonstruovaný pavilon nemocnice v H. Brodě zahájil provoz

12.12.2016

Havlíčkův Brod 12. prosince - Po roční rekonstrukci dnes slavnostně zahájil provoz pavilon číslo 13 v havlíčkobrodské nemocnici. Pro pacienty, kteří se začnou stěhovat už v úterý, je připraveno 50 lůžek plicního oddělení a oddělení následné péče a rehabilitace. V pavilonu mají místo také odborné ambulance kožního oddělení, endokrinologie a ambulance bolesti. Náklady na opravu objektu dosáhly téměř 90 milionů korun.

"Pacienti z oddělení dlouhodobě nemocných a rehabilitace se začnou stěhovat už v úterý. Plicní oddělení a odborné ambulance se přestěhují začátkem příštího roku," řekl ČTK ředitel nemocnice David Rezničenko.

V prvním patře budovy je lůžková část plicního oddělení pro 24 pacientů. Pokoje mají moderní sociální zařízení. Posuvné dveře opticky zvětšují prostor společných chodeb. Na oddělení nechybí místnost pro takzvanou dechovou terapii.

Druhé podlaží slouží pro následnou péči a rehabilitaci. Oddělení disponuje 26 lůžky, z toho tři lůžka jsou určena výhradně pro paliativní péči. Jsou umístěna v odlehlejší části oddělení. Prostor byl vybrán s ohledem na soukromí pacientů a jejich rodinných příslušníků.

Třetí podlaží je místem pro specializované ambulance. Na přelomu roku tam budou zřízeny dvě ambulance bolesti, tři endokrinologické ambulance a tři kožní ambulance. Své pracoviště tam v budoucnu najde také klinický psycholog a zdravotně sociální pracovník. O dalších speciálních pracovištích ještě vedení nemocnice jedná. Přízemí objektu slouží jako technické zázemí.

Budova pavilonu 13 Nemocnice Havlíčkův Brod byla postavena v letech 1931 až 1933. "Původně šlo o objekt pro chirurgickou tuberkulózu. Na svou dobu byla budova velice dobře vybavena, zajímavá byla její architektura. Později sloužila převážně pro ortopedii a rehabilitaci," uvedl technicko-provozní náměstek nemocnice Josef Tvrdý. Krátkodobě byla v budově umístěna oddělení oční a ORL. V posledním patře sídlilo donedávna ředitelství nemocnice.

Modernizace havlíčkobrodské nemocnice dnešním předáním opraveného pavilonu nekončí. V následujících letech plánuje Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnice rekonstruovat gynekologicko-porodnické oddělení a perinatologické centrum. Investice bez vybavení by měly dosáhnout téměř 45 miliónů korun.

(čtk)