ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Polička postaví městské byty, aby se lidé nestěhovali jinam

12.12.2016

Polička (Svitavsko) 12. prosince - Město Polička na Svitavsku příští rok v květnu zahájí výstavbu městských bytů. Přibližně za rok postaví dva dvojdomy se 48 byty, některé prodá, zbylé pronajme. Radnice chce zamezit odlivu lidí z města. ČTK to dnes řekl starosta Jaroslav Martinů (ODS).

"Rodí se méně a méně dětí, studovaná mládež zůstává v Praze. Naším cílem je, aby tu měli obyvatelé co nejlepší životní podmínky. Doufám, že po dokončení domů, budeme ve výstavbě bytů ještě pokračovat," řekl starosta.

V Poličce má trvalé bydliště 9250 lidí. Podle starosty městu za necelých deset let ubylo asi 600 obyvatel. Radnice už proto přes časem vykoupila v lokalitě Bezručova deset hektarů a rozprodala 46 parcel pro rodinné domy. Přibližně na polovině z nich se už staví a několik rodin už domy dokončilo.

"Zájem lidí předčil naše očekávání. Nechali jsme si 5000 metrů čtverečních, kde postavíme dva domy v pasivním standardu. Okolo budou parkoviště, chodníky, zeleň," řekl starosta.

Město již vybralo firmu, která domy s výtahy a nízkými náklady na energie za 63 milionů korun postaví. Radnice schválila i úvěr a půjčí si od banky 40 milionů korun. Seznam přibližně 150 zájemců o bydlení během výstavby aktualizuje.

"Nechceme na tom vydělat ani korunu, to je naše filozofie. Stavíme pasivní domy, takových městských projektů je v republice jen několik. Metr čtvereční bude stát asi 25.000 korun, což považujeme za velmi dobrou cenu," řekl starosta.

Výši nájemného radnice teprve připraví. Nájemníky a kupce bude vybírat podle předem domluvených pravidel, patrně dostanou přednost jednotlivci, páry i rodiny s dětmi bez vlastního bydlení. Projekt počítá se 12 byty velikosti 1+kk, 30 byty 2+kk a šesti byty 3+kk. Energeticky pasivní domy budou vytápět tepelná čerpadla. Podle starosty bude nejspíš největší zájem o větší byty a poptávku nebude možné uspokojit.

(čtk)