ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pád střechy kostela v Nigérii si vyžádal nejméně 160 obětí

11.12.2016

Abuja/Uyo (Nigérie) 11. prosince - Nejméně 160 lidí zahynulo při sobotním neštěstí na jihu Nigérie, když se na věřící zřítila střecha ještě nedostavěného kostela. S odvoláním na ředitele místní nemocnice to dnes uvedla agentura AP. Informace médií o počtu mrtvých se ale výrazně rozcházejí, všeobecně se však předpokládá, že bilance obětí není konečná a ještě se zvýší.

Tragédie se stala ve městě Uyo ve státě Akwa Ibom. Když střešní nosníky povolily a konstrukce se zřítila, byly v kostele stovky věřících. Podle agentury AP se stavbaři před neštěstím snažili spěšně budování objektu dokončit, aby v něm mohl být vysvěcen nový biskup. Ten z tragédie nakonec vyvázl nezraněn.

Záchranáři ještě v sobotu vyprostili z ruin těla nejméně 60 obětí. S postupujícím prohledáváním a odklízením trosek se počet mrtvých postupně zvyšoval a dál možná ještě poroste, i vzhledem k mnoha zraněným, z nichž někteří jsou ve velmi vážném stavu.

Situace s počtem lidí, kteří přišli o život, je ale kvůli panujícímu chaosu nepřehledná. Zpravodajové z místa informují o přeplněných márnicích, v nichž jsou těla naskládaná až po strop. Zatímco agentura AP už ráno hovořila o více než 160 mrtvých, agentura Reuters nejprve uváděla šest obětí a teprve odpoledne oznámila více než 100 obětí. Agentura DPA se zmiňuje o více než 200 mrtvých.

Podle guvernéra státu Akwa Ibom, kde město Uyo leží, policie prošetří stavební povolení a postup výstavby kostela. V Nigérii dochází k podobným tragédiím poměrně často, protože stavební firmy nedodržují normy a podplácejí inspektory, aby závady přehlíželi.

V roce 2014 zahynulo v nigerijském Lagosu 116 lidí, když se zřítila ubytovna sloužící nedaleké synagoze. Soud s obviněnými stavebními inženýry dosud neskončil.

(čtk)