ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Problematický komín v Jablonci bude o polovinu vyšší

09.12.2016

Jablonec nad Nisou 9. prosince - Komín jedné z loni dokončených kotelen v Jablonci nad Nisou bude o polovinu vyšší, aby spalinami neobtěžoval okolí. I když byl komín v Mechové ulici postaven podle projektu, za nepříznivých povětrnostních podmínek obtěžuje oblak páry a spalin obyvatele horních pater nedalekých panelových domů. Prodloužení komína o dalších 12 metrů přijde Jabloneckou energetickou zhruba na dva miliony korun, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Petr Roubíček.

"Původní studie počítala s tím, že pára, která bude z komína vycházet, bude výrazně teplejší, než ve skutečnosti je. Většinu času totiž kotle nejsou v režimu maximálního zatížení, a pára je tak až o 20 stupňů chladnější. Tím pádem se spaliny tlačí směrem dolů. Samozřejmě jsme situaci řešili i s projektantem. Nechali jsme komín přeměřit, abychom zjistili, zda nedošlo k pochybení v rámci realizace, ale nedošlo," řekl Roubíček. I proudění je podle něj v lokalitě nestandardní a stává se, že spaliny z komína padají dolů, což by mělo prodloužení odstranit.

Po prodloužení bude mít komín 38 metrů. "Dostaneme se nad úroveň domu Mechová 8, dokonce nad úroveň toho domečku pro výtahovou šachtu, takže by to ta poslední patra už nemělo obtěžovat. Máme tam i technickou přípravu na dodatečný ventilátor, který by měl úsťovou rychlost spalin zvýšit natolik, že by to mělo vystřelit ještě o dalších pět až osm metrů výš," uvedl ředitel. V současnosti podle něj pokračuje stavební řízení, pokud vše dobře půjde, stavět by se mohlo ještě do jara. "Bude se to dělat za provozu," dodal Roubíček.

Kotelna v Mechové byla vybudována v první etapě obnovy teplárenské sítě v Jablonci, která přišla na 95 milionů korun. V listopadu byla dokončena druhá etapa za 137 milionů korun. Postaveno bylo dohromady 21 kotelen, na které se napojilo 4000 jabloneckých domácností a zhruba 70 institucí, jako jsou úřady či školy nebo například plavecký bazén. Žádná další kotelna už ale podle Roubíčka takové problémy jako ta v Mechové neměla. Po zkušenostech z první etapy projektanti v té druhé přesunuli některé kotelny výš, aby komíny obtěžovaly okolí co nejméně a nemusely být tak vysoké.

(čtk)