ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Český Krumlov připravuje obnovu lokality na Křížové hoře

09.12.2016

Český Krumlov 9. prosince - Český Krumlov připravuje obnovu významného místa na Křížové hoře. Lokalita, která se nachází v těsné blízkosti města a jejíž dominantu představuje kaple svatého Kříže a Bolestné Panny Marie, je nyní těžko přístupná kvůli vzrostlé vegetaci. Město chce prostor upravit, odstranit nadbytečné keře a stromy a zkultivovat i přístupovou cestu z Českého Krumlova. ČTK to řekla mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová.

"Byli bychom rádi, pokud by se do projektu zapojili i naši obyvatelé a pomohli různými pracemi místo upravit. Věříme, že by to řadu lidí mohlo oslovit," řekla.

Kaple, která stojí na Křížové hoře, byla postavena roku 1710. Od roku 1991 ji spravuje českokrumlovský farář a každý rok se v ní v září koná pouť. "Součástí projektu obnovy celého prostoru je mimo jiné i mobiliář pro kapli," uvedla Nestávalová.

Křížová hora patřila především v minulosti k vyhledávaným místům pro výlety z Českého Krumlova. Práce na kultivaci prostoru by měly začít v zimě, v období vegetačního klidu. Na přípravě projektu se podílí pracovní skupina složená ze zaměstnanců města, zastupitelů, externích odborníků a zástupců Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Momentálně je kaple otevřena pro veřejnost pouze ve středu a v neděli od 13:00 do 15:00. "Rádi bychom, aby byla po úpravách více přístupná lidem," uvedla Nestávalová.

(čtk)