ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Chropyně dokončila další etapu regenerace sídliště

09.12.2016

Chropyně (Kroměřížsko) 9. prosince - Chropyně na Kroměřížsku dokončila další etapu regenerace panelového sídliště, ve kterém žije většina obyvatel pětitisícového města. Náklady činily kolem osmi milionů korun, polovinu město získalo jako dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. V příštím roce bude radnice připravovat projekt na další etapu prací plánovanou na rok 2018. ČTK to dnes řekla starostka Věra Sigmundová (ČSSD).

"V rozpočtu na rok 2017 máme částku, která je určena na přípravu projektové dokumentace již třinácté etapy regenerace panelového sídliště. V této etapě bychom měli upravit prostor okolo zdravotního střediska, vstup do areálu průmyslového závodu a také park u hřbitova," popsala Sigmundová. Náklady by podle ní měly činit opět kolem osmi milionů korun. Město bude na pokrytí části z nich opět usilovat o dotaci.

Etapa, která skončila v těchto dnech, zahrnovala nové cyklostezky, respektive stezky pro smíšený provoz - chodce i cyklisty. Přibylo dětské hřiště, dva prvky na cvičení pro seniory a nový mobiliář. Obměněna byla i zeleň za základní školou, vysazeny byly nové stromy i keře. Nejen děti pak potěšily dvě originální trampolíny zabudované napevno do dlažby.

"Jsme, tuším, jediní v okrese, kteří tyto trampolíny vlastní. Děti jsou velmi nadšené. Dokonce chodí do školy malinko dřív, aby si stihly ještě zaskákat. Ale máme pozitivní ohlasy i od dospělých občanů, kteří si tudy zkracují cestu, zastaví se a zhoupnou se," doplnila s úsměvem Sigmundová.

Město již do regenerace své největší obytné zóny s pomocí dotací vložilo kolem 110 milionů korun. V příštím roce by Chropyně podle návrhu rozpočtu měla hospodařit s příjmy přes 76 milionů korun a výdaji 83,5 milionu korun. Rozdíl 7,5 milionu korun pokryje přebytek hospodaření z letošního roku.

(čtk)