ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nejvýhodnější je podle indexu vlastní bydlení ve Zlínském kraji

07.12.2016

Praha 7. prosince - Pořízení vlastního bydlení ve srovnání s placením nájemného bylo ke konci září nejvýhodnější ve Zlínském kraji. Naopak platit nájemné je finančně výhodnější než si pořídit vlastní bydlení v Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z indexu bydlení stavební spořitelny Modrá pyramida, o kterém dnes společnost informovala v tiskové zprávě.

Tzv. Index bydlení MP je počítán na základě údajů o průměrné výši nájmů poskytovaných Asociací realitních kanceláří a průměrné splátky úvěru na bydlení od Modré pyramidy - Hypoúvěru. Index zohledňuje i průměrné rozlohy bytů podle údajů Českého statistického úřadu. Index udává, kolik procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu. Aktuální výsledky vycházejí z dat ke konci třetího čtvrtletí.

Ve Zlínském kraji se index zvýšil z 97 procent na konci prvního čtvrtletí na 103 procent. To znamená, že nájem na metr čtvereční průměrného bytu zde dosahuje 103 procent splátky úvěru na průměrný byt přepočtené na metr čtvereční.

V Praze činí průměrný nájem podle indexu 98 procent průměrné splátky úvěru na bydlení. V případě Vysočiny je to 92 procent a u Jihočeského kraje 93 procent. Naopak v Ústeckém kraji to je 65 procent, v Libereckém kraji 77 procent a v Moravskoslezském kraji 72 procent.

Asociace realitních kanceláří během druhého a třetího čtvrtletí zaznamenala růst průměrných nájmů na metr čtvereční bytu ve všech krajích. Nejvíce v Ústeckém a Zlínském kraji a na Vysočině.

(čtk)