ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bojkovice v příštím roce pokročí v opravách centra města

07.12.2016

Bojkovice (Uherskohradišťsko) 7. prosince - Bojkovice budou v příštím roce pokračovat v opravách centra města. Loni město otevřelo nové Tillichovo náměstí a poté upravilo přilehlé ulice Husova a Černíkova. Nyní je třeba propojit náměstí s dolním koncem města, úprava tak čeká ulici Podsedky, řekl ČTK starosta Bojkovic Petr Viceník (ODS).

"Naším záměrem je obměnit povrch komunikace, vyměnit zábradlí a instalovat nad řeku Olšavu čtyři taková mola. Ulička je totiž úzká a v podstatě v ní nenajdete žádné oddechové místečko," řekl Viceník, že mola budou osazená mobiliářem. "Bude na nich i info panel, který by připomínal naši družební obec a Malou Fatru na Slovensku," řekl starosta.

V ulici by podle něj měla vzniknout pěší zóna, autem by do ní mohli jen lidé, kteří zde bydlí. Komunikace je dlouhá asi 400 metrů. "Asi tam dáme asfaltový povrch. Měla by vzniknout cesta, po které projedete bezpečně na bruslích a na kole mimo hustou dopravu v centru města," dodal Viceník.

Radnice se na akci pokusí získat peníze z programu přeshraniční spolupráce EU, kde je jejím partnerem slovenská obec Fačkov, která zase v rámci své akce bude propagovat Bojkovice a Bílé Karpaty. Bojkovice mohou získat dotaci přes tři miliony korun. Město by na akci mělo dát ze svého rozpočtu 4,5 milionu korun. Práce musí být hotové do konce roku 2018.

Bojkovice do úprav centra investovaly v posledních dvou letech přes 20 milionů korun. "Příští rok ještě potřebujeme upravit chodníky z druhé strany kolem ulice Mánesova, mohli bychom ještě doklepnout ulici Palackého. Budeme v koordinaci se Zlínským krajem opravovat jeden propustek, na který by měl navázat nový chodník. Ještě zdaleka nejsme s opravami chodníků v centrální části u konce," uvedl Viceník.

Součástí úprav města bylo především vybudování náměstí, které v Bojkovicích chybělo. Díky petici obyvatel nese jméno po lékaři Josefu Tillichovi, který se kromě zdravotnictví angažoval také v kultuře a patřil k prvním mecenášům místního muzea.

(čtk)