ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Investoři jsou ochotni více riskovat, chtějí pozemky

07.12.2016

Brno 7. prosince - Investoři v tuzemsku mají po delší době větší zájem o pozemky než o průmyslové nájemní haly. Jsou ochotni více riskovat a dát peníze i do pozemků. Na konferenci Očekávaný vývoj realitního trhu a developerských projektů v Brně to dnes uvedl ředitel Odboru řízení podnikatelských nemovitostí CzechInvestu Jiří Bureš.

V letech, kdy doznívaly krize, podle něj investoři nebyli ochotni do pozemků investovat. Znamenalo to pro ně velké riziko, proto dávali peníze hlavně do nájmů. "Situace se začíná obracet, v prvním pololetí 2016 už převažuje poptávka po pozemcích," uvedl Bureš.

Podle něj je to pro český stát a agenturu CzechInvest výzva, protože je nutné hledat nové pozemky, kterých je v tuzemsku nedostatek. "Pro nás to může vytvářet prostor, abychom se více věnovali regeneraci brownfieldových pozemků. Čekáme, že to bude trend v dalších letech," uvedl Bureš. Podle něj jsou velké rozdíly v nabídce developerů v jednotlivých krajích. Například ve Středočeském kraji mohou investoři počítat s výstavbou průmyslových hal na míru, jinde je nabídka chudší.

Trendem jsou i vyšší zákonné limity pro budování nových průmyslových zón. Například zóna nad 20 hektarů musí mít vlastní schvalovací proceduru EIA, posuzující dopady na životní prostředí. Rizikem pro investory je tak vysoká administrativní zátěž. V délce povolovacích procesů je ČR podle statistiky Světové banky až na 130. místě. To nese podle Bureše problém nepředvídatelnosti povolovacího procesu. "Investorovi nedokážeme říci, jak dlouho povolovací proces bude trvat," dodal Bureš.

(čtk)