ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Osud ústeckých lázní Vrbenského zůstává nejistý

06.12.2016

Ústí nad Labem 6. prosince - Osud bývalých lázní Vrbenského v ústecké čtvrti Střekov zůstává nejistý. Zchátralou budovu chtěla už před půldruhým rokem koupit radnice. Peníze na to městskému obvodu už na jaře 2015 poskytlo město. Zatím se tak ale nestalo. Radnice chce teď peníze převést do příštího roku, řekla ČTK Eva Outlá (PRO!Ústí), pověřená zastupitelka obvodu, který nemá standardní politické vedení ani radu.

Lázně, které byly ve své době moderním koupalištěm, postavil v roce 1931 pro své zaměstnance továrník Georg Schicht. Od 90. let jsou zavřené.

Budova lázní byla neúspěšně privatizována a posledních 20 let chátrala. Dnes je oblíbeným místem bezdomovců a narkomanů. Koupi objektu zvažovala radnice dlouhá léta, teprve loni na něj ale získala peníze od města. Účelově vázaných 2,5 milionu korun už loni převáděla rada do letošního roku. Teď Střekov žádá o převod peněz do roku 2017. Ve středu předloží žádost zastupitelům zástupci PRO!Ústí. Zastupitelstvo musí rozhodovat proto, že krajské město nemá stejně jako Střekov funkční radu. "Je připravený materiál na stůl. Uvidíme, jak se k němu zastupitelé postaví," řekla ČTK Outlá.

Pokud zastupitelé Střekovu peníze ponechají, bude Outlá hledat podporu pro vykoupení ve střekovském zastupitelstvu. Jistých má sedm z 15 hlasů, výkup podpoří zástupci PRO!Ústí a bývalí členové ANO. "Potřebujeme osm hlasů, aby se schválil nákup objektu. Jakmile se to stane, je už na nás, abychom přijali taková opatření, aby se zamezilo nepovolaným osobám. To jsme schopni udělat," uvedla Outlá. Podporu chce hledat napříč politickým spektrem.

Podle primátorky Věry Nechybové (nez.), která je zároveň zastupitelkou Střekova, měl úřad o převedení peněz požádat včas. K samotnému odkupu ale jasné stanovisko nemá. "Myslím si, že bychom měli být objektivní. Měli bychom vycházet ze statických posudků té budovy, finančních možností města, eventuálně dotačních titulů. V tuto chvíli není ani veřejně viditelná nějaká vůle nebo deklarován zájem zastupitelů ze Střekova tuto budovu koupit. Musí být řečeno B, co s ní dál," řekla ČTK Nechybová.

K čemu by budova měla sloužit, není zatím jasné. Podle Outlé je kvůli finanční náročnosti prakticky vyloučené, že by byly lázně obnoveny. Kloní se k jejich využití pro volnočasové aktivity. "Naposledy se uvažovalo o tom, že by tam mohlo být komunitní centrum. Je tam obrovský pozemek. Zajímavé jsou dnes komunitní zahrady. Úvah může být celá řada," řekla Outlá. Konkrétní záměr nebo dotační titul ale radnice zatím nehledala. Nemá ani představu, kolik by rekonstrukce zchátralé budovy měla stát.

(čtk)