ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 12 žádá magistrát o územní studii Komořan

05.12.2016

Praha 5. prosince - Praha 12 žádá, aby magistrát nechal vypracovat studii budoucího rozvoje Komořan. Vyplývá to ze schváleného usnesení zastupitelstva. V této původně samostatné osadě, dnes čtvrti s téměř 2000 obyvateli na jihu metropole, je plánována rozsáhlá bytová výstavba. Na Komořany bude mít vliv také stavba připojení na silniční okruh Prahy.

Budoucí vzhled Komořan výrazně ovlivní výstavba v areálu bývalých Modřanských strojíren. "Areál zasahuje do samotného centra Komořan a možnosti jeho transformace je potřeba studií podrobně prověřit," píše místostarostka Daniela Rázková (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12) magistrátu v žádosti o vypracování studie.

Kromě areálu strojíren se bude v Komořanech stavět také na brownfieldu v okolí ulice U Skladu, chystají se také obytné projekty Komořanská, Modřanský háj a jižně od Pražského okruhu Šance. Podle radnice je třeba také vytvořit centrální prostor budoucího komořanského náměstí.

"V návaznosti na plánovaný rozvoj uvedených ploch je potřeba územní studií prověřit také kapacity, umístění a případné doplnění potřebného občanského vybavení, především v oblasti školství," uvádí dále usnesení. Studie by se měla zabývat také tramvajovou tratí do Komořan, vedením MHD a systémem cyklostezek.

Zásadní bude pro rozvoj území také silniční propojení na Pražský okruh. Radní v září schválili, že se dopravní stavba odhadem za 2,2 miliardy korun začne projektovat. Městská část žádá, aby nová silnice byla zčásti zúžena na dva pruhy. Obává se nadměrné dopravní zátěže a hluku. V rámci projektu by měla vzniknout i nová křižovatka, stavba si vyžádá také přeložení železnice.

(čtk)