ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zákon porušilo 40 procent průkazů energetické náročnosti

05.12.2016

Praha 5. prosince - Od ledna do konce října letošního roku zkontrolovala Státní energetická inspekce (SEI) 1431 průkazů energetické náročnosti budov, z toho 40 procent obsahovalo nedostatky, které znamenaly porušení zákona. Zatím nejvyšší pokuta dosáhla 36.000 korun. ČTK to dnes sdělila aliance Šance pro budovy. Průkazy zpracovávají energetičtí specialisté, kterých je v Česku zhruba 1200.

Mezi nejčastější prohřešky patří chybné stanovení ploch obálky budovy, celkové energeticky vztažné plochy, chybně stanovené skladby konstrukcí nebo nezadané tepelné vazby. Někteří zpracovatelé také zcela zkreslili spotřebu tepla na vytápění budovy nebo ji naopak uvedli nereálně vysokou.

Podle ústředního ředitele SEI Pavla Gebauera je třeba rozlišovat nedostatky formálního charakteru a chyby přímo ve výpočtu. "Některé prohřešky, jako například stanovení plochy obálky, mají zásadní dopad na zpracování průkazu. A to z toho důvodu, že se propisují celým výpočtem a jedno špatné uvedení této hodnoty ovlivňuje nesprávně celý výpočet. Včetně výsledné energetické náročnosti budovy," uvedl Gebauer. Za zarážející považuje rovněž množství chybných průkazů.

Podle ředitele Šance pro budovy Petra Holuba lze nekvalitního zpracovatele poznat. "Na internetu se množí nabídky extrémně levného zpracování průkazů, třeba za 2000 korun. Za tuto cenu se však kvalitní průkaz na rodinný dům nedá zpracovat a může obsahovat mnoho chyb," doplnil Holub.

Za horší případ považuje to, když zpracovatel pozmění údaje úmyslně, což je nebezpečné zejména pro kupujícího. "Když totiž dům například vyjde místo energetické třídy G ve třídě C, prodá tuto nemovitost za více peněz. Jenže nový majitel se potom bude divit, až mu přijde vysoká faktura za vytápění. Rozdíl mezi těmito třídami totiž u rodinného domu může činit až 30.000 korun ročně," dodal Holub.

Průkaz energetické náročnosti budov vychází z evropské směrnice. Cílem opatření je snížit spotřebu energií a emise oxidu uhličitého. Od roku 2009 je povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Povinnost byla následně rozšířena také na všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech.

Od začátku letošního roku musí být průkazy předány i při pronájmech bytů a kanceláří. Podle nedávného průzkumu Asociace výrobců minerální izolace však obsahuje správný údaj o energetické náročnosti pouze 14 procent inzerátů na pronájem bytu nebo kanceláře.

(čtk)