ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Některé středočeské radnice jsou stále nepřístupné pro postižené

05.12.2016

Příbram/Kutná Hora 5. prosince - Radnice některých středočeských měst jsou stále nepřístupné pro handicapované. Na bariéry vozíčkáři narážejí například v Příbrami nebo Kutné Hoře. Úředníci tam za postiženými musejí scházet do přízemí nebo s nimi vyřizovat jejich záležitosti v jiných budovách. Radnice chtějí do budoucna přístupnost objektů zlepšit.

V Kutné Hoře sídlí městský úřad v historické budově Vlašského dvora, kde je plno bariér a kde se vozíčkář do většiny kanceláří nedostane. Úředníci za ním scházejí do přízemí. "Za podatelnou je místnost, kam si ho vezmou," řekl ČTK místostarosta Josef Viktora (ANO). Situace by se podle něj měla zlepšit v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí Vlašského dvora za 119 milionů Kč. "Už je s tím počítáno, měl by tady být výtah," dodal Viktora.

V Příbrami je bezbariérový přístup na sociální odbor, kde úředníci s handicapovanými řeší jejich věci v takzvané povídárně. Hlavní radniční budova je pro ně nepřístupná. Bývalé vedení jednalo s vlastníkem sousedního objektu o instalování výtahu a propojení obou domů. Umístění výtahu přímo na radnici naráželo na odpor památkářů. Současné vedení však takové řešení neplánuje. "V tuto chvíli jsme k tomu nepřistoupili, i když jsme o tom také uvažovali," uvedl starosta Jindřich Vařeka (ANO).

Město s bezbariérovými úpravami radnice nyní nepočítá hlavně proto, že se chce soustředit na rekonstrukci bývalé budovy Rudných dolů, kam se má přemístit sociální odbor a která má být bezbariérová. "Čili teď dělat něco násilného kvůli několika návštěvám by nebylo ekonomické," podotkl Vařeka. Na radnici se zatím mají opravovat jen záchody. "Občas se stydíme, když k nám přijedou nějací hosté, i ze zahraničí, a my je posíláme na toalety, které byly instalovány před 50 lety," dodal starosta.

Do bezbariérových úprav v minulosti investovali například v Rakovníku, kde instalovali výtah na detašovaném pracovišti městského úřadu v ulici Na Sekyře. Objekt předtím neměl bezbariérový přístup, přitom v něm sídlí odbory hojně navštěvované veřejností. Výtah usnadňující přístup tělesně postiženým a boční bezbariérový vchod vybudovali také na kladenském magistrátu.

(čtk)