ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Domažlice shánějí dotace na dokončení rekonstrukce pivovaru

05.12.2016

Domažlice 5. prosince - Tři žádosti o dotace mají pomoci Domažlicím dokončit opravu rozsáhlého objektu bývalého pivovaru. Loni město s evropskou dotací opravilo první část - někdejší hvozd. Další žádosti mají pomoci opravit dvě křídla objektu, a zřídit v nich například komunitní centrum, knihovnu či nové expozice, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kristýna Kolbecková. Náklady se odhadují na desítky milionů korun.

První žádost o dotaci z programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem má pomoci získat peníze na opravu západního křídla pivovaru. Program podporuje projekty s přeshraničním efektem, na nichž se podílí český i německý partner. Domažlice proto spolupracovaly se svým partnerským bavorským městem Furth im Wald. Odhadované náklady jsou zhruba 31,2 milionu korun, dotace by je mohla pokrýt až ze tří čtvrtin.

"Záměrem projektu je vytvoření tří expozic. Dvě expozice v suterénu budou na téma pivovarského provozu a sklářství v Českém lese, expozice v podkroví bude o společné česko-bavorské historii, dějinách města a o husitství," popsal už dříve místostarosta Stanislav Antoš.

Další žádost o dotaci se týká jižního křídla budovy, kde vznikne Komunitní centrum. Bude sloužit k setkávání obyvatel při kulturních, společenských a vzdělávacích akcích a bude také pomáhat znevýhodněným skupinám obyvatel v zapojování do běžného občanského života. Podání žádosti do Integrovaného regionálního operačního programu schválili zastupitelé a odsouhlasili také případné dofinancování této části rekonstrukce až do výše 30 milionů korun. Pokud by radnice uspěla, mohla by se do přestavby jižního křídla pustit na jaře příštího roku.

Třetí žádost o dotaci se zatím připravuje a měla by pomoci financovat vznik vzdělávacího centra a nové knihovny ve dvou patrech západního křídla. Kromě prostor pro přestěhování městské knihovny by v centru byly i například místnosti pro vzdělávání a odborné učebny. Vzdělávat by se tam mohli třeba lidé se zdravotním a sociálním znevýhodněním, a získat tak lepší šanci na uplatnění na trhu práce.

Do budoucna se počítá i s obnovou samotného pivovaru a pivovarského provozu ve sklepních prostorech a se vznikem nové pivovarské restaurace.

(čtk)