ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kroměříž nekoupila školní budovy

05.12.2016

Kroměříž 4. prosince - Kroměříž nekoupí dvě budovy, které jí nabídla soukromá Střední škola podnikatelská a Vyšší odborná škola. Město budovy v Tovačovského ulici škole prodalo v roce 2003 za 12,2 milionu korun, za stejnou cenu je může koupit zpět. Zastupitelé navíc nevyhověli žádosti školy, aby, pokud město nemovitosti nekoupí, alespoň zrušilo své předkupní právo. ČTK to řekl místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

Podle něj radnice nemá pro budovy využití. Město nedávno koupilo budovu od Fondu ohrožených dětí v Kollárově ulici a objekt bývalé okresní vojenské správy. Podle Motyčky další budovu nepotřebuje. "Došli jsme k tomu, že předkupní právo nevyužijeme, nicméně si ho nadále ponecháme. Když se najde kupec, společnost nám opět budovu nabídne. Pokud odmítneme, může prodej proběhnout. Nevidíme v tom žádné omezení," uvedl Motyčka.

Jednatel společnosti Střední škola podnikatelská a Vyšší odborná škola Zdeněk Velikovský však rozhodnutí města za omezující považuje. "Předkupní právo nám komplikuje život. Město si stanovilo fixní částku, za kterou může budovy koupit. Nikdo do jejich oprav a dalšího zvelebení nebude ochoten investovat peníze, které nedostane zpátky, když by budovy musel městu prodat jen za 12,2 milionu korun," řekl ČTK Velikovský.

Společnost měla podle něj v květnu vážného zájemce z Rakouska, který chtěl v budovách zřídit sociální zařízení pro zahraniční klienty a vytvořit tak 30 pracovních míst. "Jestli město nemá zájem o podnikatelské aktivity, co s tím chcete dělat? Podnikatelé tak půjdou jinam, kde jsou pro ně podmínky vytvořené," doplnil Velikovský. Škola, která působí i ve Zlíně, bude hledat kupce pro budovy dál. O zrušení předkupního práva města usiluje tři roky.

Budovy v Tovačovského ulici škola využívá jen pro sobotní výuku posluchačů dálkového studia, další prostory nabízí ke krátkodobým pronájmům. "Efektivita provozu budov není veliká. Doba, kdy se v nich přes týden pohybovalo 600 žáků, je už pryč," dodal Velikovský. Budovy z 19. a počátku 20. století jsou podle něj ve velmi dobrém technickém stavu. Pokud se ale nepodaří najít kupce, časem budou chátrat.

(čtk)