ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Objem investic do komerčních nemovitostí klesl o 37 procent

04.12.2016

Praha 4. prosince - Objem investic do komerčních nemovitostí v České republice do konce září meziročně klesl o 37 procent zhruba na 39 miliard korun. Pokles je ovlivněn do značné míry tím, že třetí čtvrtletí loňského roku bylo dosud nejaktivnější. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Colliers, kterou má ČTK k dispozici. I přesto Colliers očekává, že objemy transakcí letos překonají 80 miliard korun a tím i rekord z loňského roku.

Největší objem investic připadal ve třetím čtvrtletí na obchodní nemovitosti s podílem 37 procent, následovaly kancelářské objekty s podílem 34,5 procenta. "Pokud se podíváme na zdroje kapitálu, nejaktivnější byli domácí investoři, kteří se na celkových investicích podíleli 55 procenty. Následoval kapitál z Jihoafrické republiky s 11 procenty a britští investoři se sedmi procenty," uvedl ředitel výzkumného oddělení Colliers International pro Českou republiku Ondřej Vlk.

Největším obchodem třetího čtvrtletí byl nákup nejvyšší budovy v Praze City Tower. Objekt koupil nemovitostní fond Reico za zhruba 4,4 miliardy korun od PPF Group. V polovině listopadu koupili budovu Enterprise Office Centre v Praze na Pankráci od developerské společnosti Erste Group Immorent za tři miliardy korun RSJ Investments a zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš.

Do konce roku Colliers ještě očekává uzavření nejméně dvou větších transakcí. Jde například o prodej Obchodního centra Olympia v Brně nebo Avion Shopping Parku v Praze - Zličíně. Podle Colliers tak objem realitních obchodů v České republice letos zřejmě překoná rekord z loňského roku s uzavřenými transakcemi za 2,68 miliardy eur (zhruba 72,5 miliardy Kč). "Rok 2015 byl, co se týká objemu uzavřených transakcí, výjimečný. Letošní rok mu tak zatím poměrně dobře sekunduje a ukazuje na velmi dobrou likviditu českých komerčních nemovitostí," doplnil Vlk.

(čtk)