ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kutná Hora chce odkoupit pozemky pro čínského investora

02.12.2016

Kutná Hora 2. prosince - Kutná Hora chce odkoupit od soukromého vlastníka 5,5 hektaru pozemků v lokalitě na Karlově. Byla již uzavřena předkupní smlouva, cena je stanovena na 17 milionů korun. Scelí se tak část pozemků, o něž má zájem čínský investor, který chce ve městě pěstovat houby. O záležitosti budou na prosincovém jednání rozhodovat zastupitelé, řekl dnes ČTK místostarosta Josef Viktora (ANO).

Čínská společnost GT-Bio Technology chce od města i dalších majitelů získat celkem 20 hektarů pozemků. Součástí budoucího komplexu má být i zpracovatelský závod. "Oni chtějí pěstovat 40 druhů hub. Jsou to léčivé i jedlé houby, na přímý konzum, na sušení a podobně. Chtěli by tady vybudovat centrum pro Českou republiku a byla by to distribuce asi pro celou Evropu," uvedl Viktora. Šlo by podle něj v podstatě o velké skleníky s řízenou klimatizací.

Opoziční zastupitel Karel Koubský mladší (Šance pro Kutnou Horu) tvrdí, že mu lidé z české ambasády v Pekingu doporučili při jednání se společností opatrný přístup. GT-Bio Technology podle něj údajně obchází přímou komunikaci s ministerstvy a agenturou CzechInvest.

Starosta Martin Starý (Kutnohorská změna) označil Koubského slova za politickou hru. Český velvyslanec v Číně ho prý ubezpečil, že jde o normální firmu. Opatrnost je podle Starého na místě při jednání s jakýmkoliv investorem, a to nejen z Číny.

Město podle starosty nechce prodat pozemky vcelku, ale po etapách, aby si mohlo ověřit, že investor svůj záměr skutečně naplňuje. "Byla by tam zátěž jeden až tři kamiony za den. Možná spíš jeden, oni chtějí vozit nějakých deset tun denně. Nejsou tam žádné zplodiny, znečištěná voda, žádné chemické věci, nehnojí se to, není to hlučné," uvedl Starý k plánům Číňanů. Město by naopak v lokalitě nechtělo strojírenský nebo chemický průmysl.

Starý připomněl, že průmyslová zóna na Karlově je navržena už 15 let. Nechápe proto námitky kritiků, že by tam měla zůstat pole. Starosta tvrdí, že nejde o kvalitní půdu jako někde na Kolínsku, protože jsou v okolí struskové haldy.

(čtk)