ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kutná Hora chce kvůli dotaci prohlásit bývalou školu za památku

01.12.2016

Kutná Hora 1. prosince - Kutná Hora usiluje o to, aby se bývalá základní škola v ulici Na Náměti stala kulturní památkou. Podle starosty Martina Starého (Kutnohorská změna) je to v současnosti jediná cesta, jak získat dotaci na nákladnou přestavbu této budovy na městskou knihovnu. Radnice už poslala žádost o prohlášení budovy za památku na ministerstvo kultury, řekl dnes Starý novinářům.

Náklady na rekonstrukci se odhadují na 100 milionů korun, většinu chce město získat z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Přestavba má být financovaná ze stejného dotačního programu jako připravovaná rekonstrukce Sankturinovského domu a Vlašského dvora, který je určen na zpřístupnění historických památek.

Místostarosta Josef Viktora (ANO) uvedl, že podle původních podmínek dotace stačilo, že dům leží v památkové zóně zapsané na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Letos ale byla podle něj pravidla upřesněna a je nutné, aby památkou byl konkrétní dům, který se má opravovat.

"Pokusíme se do konce března přes ministerstvo kultury ten dům vyhlásit jako památkově chráněný," řekl Starý. Tím by byly splněny všechny podmínky a bylo by možné požádat o dotaci. "Je to v podstatě jediná cesta, jak dotaci dostat. Spíš jde o to, jestli se to stihne. Poprosili jsme je, aby to uspíšili," dodal starosta.

Současné prostory městské knihovny na Rejskově náměstí kapacitně nestačí, v ulici Na Náměti by mohla knihovna pořádat i přednášky nebo zajišťovat počítačovou výuku. Z budovy se odstěhovala zvláštní škola a je už několik let prázdná.

Radnice chtěla původně knihovnu umístit do nové budovy, která by vznikla poblíž autobusového nádraží. Výstavba by vyšla na 150 milionů korun. Město mělo už hotový projekt, z plánů ale nakonec sešlo a radnice se rozhodla umístit knihovnu do některé z nevyužívaných budov.

(čtk)