ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Práva platících vlastníků bytů vůči neplatičům se možná posílí

01.12.2016

Praha 1. prosince - Horní komora dala šanci senátorské novele, která má posílit práva platících vlastníků bytů vůči neplatičům, kteří dluží za správu domu. Předlohu, kterou připravili lidovečtí senátoři v čele s Jitkou Seitlovou (za SZ), dnes poslali k projednání svým výborům ústavně-právnímu a pro veřejnou správu.

Senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) záměr podpořila, navrhované řešení ale označila za komplikované a neúspěšně doporučila předlohu přepracovat. Obává se také, že Sněmovna by už nestihla novelu projednat do konce nynějšího funkčního období. Exministr a senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl, že by problém bylo možné řešit i v rámci občanského zákoníku, který má horní komora projednávat za dva týdny. Sněmovna ale obdobnou úpravu tohoto zákoníku odmítla, upozornila Seitlová.

Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Počítá s tím, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně, a to do 25 procent výtěžku ve prospěch společenství vlastníků.

V Česku je zaregistrováno více než 58.000 společenství vlastníků bytů, která spravují zhruba 1,3 milionu jednotek. Seitlová s odkazem na údaje Českomoravského svazu bytových družstev uvedla, že zadluženo je kolem 22.000 vlastníků bytů a dlužná částka představuje zhruba 300 milionů korun. "Vymahatelnost se pohybuje pod 65 procenty," podotkla senátorka

Dluhy podle Seitlové dopadají na vlastníky, kteří musejí hradit náklady k nájemnému navíc. Pokud byl byt zakoupen na hypotéku nebo zastaven do půjčky, dlužné částky se společenství nedočká. V exekuci nebo veřejné dražbě mají totiž přednost k uspokojení pohledávek věřitelé.

(čtk)