ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Správa železnic začala připravovat projekt opravy budovy Kliniky

29.11.2016

Praha 29. listopadu- Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začala připravovat projekt oprav objektu na pražském Žižkově, který obývá Autonomní sociální centrum Klinika, na své kanceláře. Se squattery jednat nehodlá. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Aktivisté obsadili prázdnou budovu na Žižkově před dvěma lety.

SŽDC převzala budovu v říjnu, chce do ní po opravě přestěhovat část svých zaměstnanců. "Aktuálně zahajujeme potřebné dokumentační a projekční práce, které jsou potřebné k rekonstrukci tohoto objektu do podoby odpovídající našim potřebám," uvedl mluvčí.

S lidmi v budově podle něj nejednají a ani jednat nebudou. "SŽDC pouze odeslalo opakovaně výzvu k vyklizení objektu. Toto jsme současně vyvěsili i na objekt v podobě stručné informace," dodal.

Aktivisté budovu obsadili v listopadu 2014, vyklidili ji a uvedli do stavu, aby v ní mohli provozovat nezávislé sociální centrum financované z darů. Policisté budovu několikrát vyklidili. Původně budovu chtěla získat Generální inspekce bezpečnostních sborů a úřad práce, obě instituce ale zájem odvolaly.

Centrum mělo objekt od tehdejšího správce, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, na rok vypůjčený. Smlouva skončila v březnu, ale squatteři budovu neopustili.

Klinika v ní pořádá přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. Schází se v ní i rodičovské centrum Mamatata. Dvouleté výročí si připomíná divadlem i koncerty. Dnes večer v ní vystoupí například písničkář Jaroslav Hutka. Ve čtvrtek večer se bude o budoucnosti Kliniky v obsazené budově diskutovat.

(čtk)