ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno chystá pilotní projekt, postaví dům s třípokojovými byty

29.11.2016

Brno 29. listopadu - Brno chce stavět nejen domy s malometrážními byty pro mladé či seniory, ale i větší třípokojové byty, které by lidé spláceli 20 let a poté by se jim převedly do osobního vlastnictví. Pilotním projektem bude dům ve Valchařské ulici. Podmínky výběru uchazečů o tyto byty město teprve vytvoří, zatím radní schválili demolici starého domu, řekl dnes novinářům náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL).

Cílem projektu je nabídnout lidem cenově dostupné bydlení, které je bude motivovat, aby po škole v Brně zůstávali a nestěhovali se za levnějším bydlením do okolí. Řada lidí dnes kvůli ceně nemovitostí volí stěhování do obcí na Brněnsku, což má pro město negativní důsledky. Průměrný věk Brňanů se navíc zvyšuje.

K zemi půjde dům s číslem popisným 14, za stavbu nového dá město zhruba 26 milionů korun. V novém domě bude devět třípokojových bytů. Zájemce složí jednorázově 300.000 korun a pak bude splácet cenu bytu 20 let v měsíčním nájemném, které by se podle Hladíka mělo pohybovat kolem 14.000 korun. Město tak po 20 letech dostane svou investici zpět, avšak nebude mít z prodeje bytů žádnou marži.

Předpokládá se, že první rodiny by se mohly do nového stěhovat za dva roky.

Město má takto vytipovaných více než 20 domů, které se hodí k demolici či k rekonstrukci a chce v tomto pilotním projektu pokračovat. Zatím však připravovalo především malometrážní byty pro mladé či pro seniory. Takové byty jsou například v Příční, na Cejlu, v ulicích Milady Horákové, Křenové, Mostecké či Hybešově. Často jde o vyloučené lokality, což znamená možnost čerpat dotace.

Radní dnes schválili také demolici domu v Dukelské číslo 88, na jehož místě vyroste dům s 19 malometrážními byty za 25 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2019 a do přízemí se přesune husovická pobočka České pošty. Díky většímu zázemí zde bude moct zavést i balíkovou službu.

(čtk)