ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubický kraj chce pokračovat v úpravách zámku Pardubice

29.11.2016

Pardubice 29. listopadu - Pardubický kraj chce pokračovat v úpravách zámku Pardubice. Jeho záměrem je představit národní kulturní památku jako sídlo významného šlechtického rodu Pernštejnů. Hejtmanství plánuje mimo jiné obnovu renesančního paláce, zpřístupnění nových míst a s tím související přestěhování současných sbírek do nových depozitářů v Ohrazenicích. Uvedla to Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

Stavební práce se budou týkat hlavního paláce i hospodářského křídla, kde jsou nyní konzervátorské dílny, přednáškový sál, kanceláře odborných pracovníků a truhlárna. Pro návštěvníky vznikne nová zámecká expozice s názvem Vítejte na dvoře Pernštejnů. Její součástí bude také Pernštejnská zbrojnice. Nový prohlídkový okruh povede celým zámkem.

"Chtěli bychom ukázat návštěvníkům všechny podstatné body spojené se životem Pernštejnů v Pardubicích, a to od podzemních prostor, přes jejich soukromou kapli, rytířské sály až po pokoje panstva. K vidění budou i některé obslužné prostory," uvedl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Obnova počítá s posílením některých stropních konstrukcí, rekonstrukcí rozvodů všech vnitřních instalací a přímotopů, opravou dlažeb a restaurováním kamenných prvků. Z podzemních, dosud nepřístupných prostor nynější truhlárny vznikne nový výstavní sál. Konzervátoři, jejichž práce je pro muzeum klíčová, získají moderní dílny. Součástí projektu je také modernizace zabezpečení areálu. Vylepšení se dočká i přednáškový sál.

Podmínkou rozsáhlého projektu je, aby kraj uspěl s žádostí o více než dvousetmilionovou dotaci z evropských fondů, kterou by čerpal v následujících čtyřech letech. Zatím dokončil soutěž na projekční práce.

Dlouholeté chátrání celého areálu bylo zastaveno až po listopadu 1989. Rekonstrukce v 90. letech minulého století za 105 milionů korun financovalo ministerstvo kultury a částečně i město Pardubice. Od roku 2001 je vlastníkem zámku Pardubický kraj, který pokračuje v obnově vnitřních prostor i nádvoří, hospodářských budov a valů. Za posledních 15 let činily stavební investice do zámku asi 170 milionů korun.

(čtk)