ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Libuš a iniciativa Moje Písnice se ucházejí o byty ČEZ

29.11.2016

Praha 29. listopadu - Starosta Prahy - Libuš a poslanec Jiří Koubek (TOP 09) se za městskou část přihlásil do soutěže o prodej bytů energetické skupiny ČEZ v Písnici. Řekl to dnes novinářům. Do soutěže se zapojila i iniciativa Moje Písnice, která ale společnosti ČEZ dnes také pošle oficiální žádost o zrušení soutěže kvůli diskriminaci. Iniciativa podle svého mluvčího Ondřeje Václavíka požádala dopisem o pomoc při zrušení soutěže všechny poslance.

Městská část Praha-Libuš preferuje jednání o prodeji bytů přímo nájemníkům. Pokud veřejná soutěž, která má být uzavřena v pátek 2. prosince, nebude zrušena, žádá městská část o prodloužení lhůty pro podání nabídek do 27. června 2017. Důvodem je, aby se Libuš na soutěž stihla připravit. Na případnou koupi bytů má městská část schválenou neomezenou bezúročnou půjčku od pražského magistrátu. ČEZ ale dnes zopakoval, že veřejnou soutěž nezruší a její páteční termín neprodlouží s ohledem na ostatní účastníky tendru.

Koubek na tiskové konferenci ve Sněmovně také řekl, že kvůli situaci s prodejem bytů požádá o setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. ČEZ chce prodat přes 700 bytů jako celek za nejvyšší nabídnutou cenu. Odhadní je 1,2 miliardy korun. Nájemníci byty chtějí odkupovat jednotlivě.

ČEZ tvrdí, že byty v Písnici nabízel nájemníkům k prodeji v roce 2003. Poté obdržel od jiného subjektu nabídku za vyšší cenu. Prodej proto musel pozastavit, protože by to bylo v rozporu s péčí řádného hospodáře. Od té doby se podle firmy zhruba deset let táhly soudní spory.

Obyvatelé Písnice v pondělí demonstrovali před Úřadem vlády, ve středu přijdou před ministerstvo financí. Od ministra financí Andreje Babiše (ANO) chtějí, aby prodej bytů firmou většinově ovládanou státem zastavili. Ministerstvo financí státní podíl v ČEZ spravuje. Babiš ale už dříve řekl, že zasahovat do věci nemůže, protože jde o záležitost dozorčí rady.

(čtk)