ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rokycany připravují po útlumu velké zóny na bydlení

28.11.2016

Rokycany 28. listopadu - Návrat k intenzivní bytové výstavbě zažívají po letech útlumu kromě Plzně také nedaleké Rokycany. Developer, místní stavební firma Šabata, tam minulý týden začal připravovat inženýrské sítě pro prvních 42 z celkem 86 parcel na rodinné domy. K prodeji budou příští rok. Buduje se kanalizace, voda a komunikace, řekl ČTK starosta čtrnáctitisícového města Václav Kočí (Pro naše Rokycany). Na okraji v lokalitě Pod Čilinou ve směru na Plzeň může vzniknout až 500 menších parcel, zájem o ně mají také další developeři.

Město se na zasíťování pozemků první etapy nijak nepodílí, jde čistě o investice soukromého investora. Firma po loňském majetkovém vypořádání s vlastníky pozemků využila projekt na infrastrukturu první etapy, který si už dříve nechalo zpracovat město. "Sítě začal developer budovat za ulicí Mokroušská," řekl starosta.

Bytová zóna s 500 parcelami je v územním plánu od roku 2014. Téměř čtyřicetihektarová plocha, jejíž menší část vlastní i město, bude rozdělena na několik etap, každou může stavět jiný developer. Prvních 86 parcel využije zhruba deset hektarů volné plochy.

Ještě v roce 2013 město plánovalo, že první ze tří etap pozemků vykoupí samo a začne s jejich přípravou. Chtělo vybudovat všechny sítě včetně silnic, poté by prodávalo 150 pozemků. Nakonec ale rozhodlo, že celou plochu přenechá soukromým stavitelům.

V Rokycanech je zájem hlavně o malé domky. Ve městě 15 kilometrů od Plzně je dostatek pracovních příležitostí. Působí tam pět velkých firem, z toho tři vyrábějí autodíly. Na Rokycansku je podíl nezaměstnaných 3,2 procenta, v celém Česku je to pět procent.

"Samozřejmě zájem o nové obyvatele máme," řekl Kočí. Samo město ale nebude pozemky připravovat. Na Oseckém vrchu, kde mělo 11 parcel ve svažitém terénu, je prodávalo dlouho.

V nedaleké Plzni se letos po ekonomické krizi naplno rozjela výstavba bytů, budují se jich stovky. Izraelský Daramis začal stavět prvních 184 bytů vedle univerzity na Borech, stovky bytů se staví v místní části Valcha a areálu bývalých kasáren Světovar. Větší projekty jsou také v Újezdě a poblíž centra u Kalikovského mlýna a Na Jíkalce. Hotový je dům v Kaplířově ulici a připravuje se další. Pražská firma Trigema dnes oznámila, že začíná stavět v centru v Kollárově ulici dům s 82 byty.

(čtk)