ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

ČEZ prodej bytů v Písnici nezruší ani neprodlouží termín

28.11.2016

Praha 28. listopadu - Energetická firma ČEZ neprodlouží termín veřejné soutěže na prodej bytových domů v pražské Písnici do června 2017, jak žádala místní radnice. Důvodem je ohled na ostatní účastníky tendru. ČTK to sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Radní městské části Praha-Libuš dnes požádali firmu ČEZ, aby buď řízení zrušila, nebo prodloužila jeho termín. Ten vyprší již v pátek 2. prosince. K zapojení se do veřejné soutěže vyzval radnici pražský magistrát, který jí na koupi bytů v odhadní ceně 1,2 miliardy korun chce poskytnout bezúročnou půjčku.

"Bereme na vědomí, že Praha-Libuš se v tuto chvíli nehodlá zapojit do běžícího výběrového řízení, které po prodloužení trvá již téměř půl roku. I s ohledem na ostatní účastníky tendru, kteří se po tuto dobu věnují a investují do přípravy nabídek, nevidí ČEZ z pohledu akciové společnosti důvody toto výběrové řízení zrušit či termín podávání nabídek o takto významný čas prodloužit," řekl ČTK Gazdík.

Rada městské části na dnešním mimořádném jednání zhodnotila stávající situaci ohledně privatizace sídliště Písnice se závěrem, že preferuje zrušení vyhlášené veřejné soutěže a zahájení jednání o prodeji bytů přímo nájemníkům. Pokud veřejná soutěž nebude zrušena, žádá dnešním rozhodnutím Libuš společnost ČEZ o prodloužení lhůty pro podání nabídek do 27. června 2017. Důvodem je, aby se na ni stihla případně připravit.

Pražští zastupitelé schválili v pátek neomezenou půjčku pro městskou část na nákup bytů. Podle starosty Jiřího Koubka (TOP 09) je ale toto řešení pro radnici nevhodné a byty by se mělo snažit koupit hlavní město; jeho návrh zastupitelé odmítli. Půjčka totiž podle Koubka radnici neúměrně zadluží. Roční rozpočet Libuše je 40 milionů Kč. Libuš proto žádá hlavní město, aby své rozhodnutí změnilo a peníze dalo radnici prostřednictvím vázané dotace.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Celková podlahová plocha bytů je přes 54.000 metrů čtverečních. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Nájemníci tvrdí, že měli přislíbeno, že si budou moci byty odkoupit. Dnes budou opět demonstrovat před úřadem vlády.

(čtk)