ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zrušené územní rozhodnutí oddálí otevření školy ve Vysočanech

23.11.2016

Praha 23. listopadu - Zrušené územní rozhodnutí oddálí otevření plánované školy v Praze-Vysočanech minimálně o devět měsíců. Radnice proto od města příští rok na ni nedostane dotaci. Na dotaz ČTK to dnes řekl místostarosta Praha 9 Marek Doležal (TOP 09). Škola v ulici U Elektry má mít kapacitu asi 750 dětí.

"Magistrát pomáhá financovat pouze ty projekty, které jsou v územním řízení. Tam se ale tento projekt školy nyní nedostane," sdělil Doležal.

Právě místní občané ale podali proti škole téměř tři desítky odvolání. Nechtějí zvýšení dopravy v ulici a chybí jim u školy dostatek parkovacích míst. Podle Doležala je ale požadavek na 200 parkovacích stání přemrštěný, děti z okolí, jimž má škola hlavně především, budou podle něho do školy chodit pěšky.

Odvolatelé také žádají otočení projektu o 180 stupňů, které by umožnilo příjezd z Poděbradské ulice. Podle Doležala by tak ale nesplnila limity osvětlení denním světlem.

Stavba podle magistrátu rovněž není v souladu s technickými požadavky na stavby podle příslušné vyhlášky, v rozporu je i textová část projektu s jeho výkresy. Za nedostatečné považuje magistrát také posouzení souladu stavby s existujícím územním plánem. Proti rozhodnutí magistrátu se městská část, která chce školu stavět, nemůže dál odvolat. Její stavební úřad musí vše projednat znovu.

V současné době Praha 9 zřizuje deset mateřských škol - čtyři na Proseku, tři ve Vysočanech, dvě v Libni a jednu na Střížkově. Základních škol je zatím pět - tři na Proseku, jedna ve Vysočanech a jedna v Libni. Na konci roku 2013 měla městská část 53.981 obyvatel. Jejich počet v posledních letech významně roste, od roku 2004 jich přibylo o více než 10.000. Podle demografické prognózy má na konci desetiletí chybět ve Vysočanech 20 až 30 tříd, do roku 2030 až 40 tříd.

(čtk)