ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prostějov chce investovat další miliony do regenerace sídlišť

23.11.2016

Prostějov 23. listopadu - Prostějovská radnice chce investovat další desítky milionů korun do regenerace městských sídlišť. Plán na druhou a třetí etapu rekonstrukce lidnatého sídliště Šárka a první část regenerace sídliště Brněnská - Tylova tento týden schválila městská rada a nyní ho projedná zastupitelstvo, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Zdeněk Fišer (ČSSD).

Projekt zaměřený na sídliště Šárka podle Fišera navazuje na již hotovou první etapu rekonstrukce západní části sídliště, která skončí letos. "Jeho předmětem jsou stavební úpravy zahrnující rekonstrukci komunikací a zpevněných ploch a rekonstrukci veřejného osvětlení. Rovněž je řešena dešťová kanalizace, kontejnerová stání, zeleň a mobiliář," uvedl Fišer.

Odhadl, že tyto dvě plánované etapy regenerace sídliště Šárka budou stát 17,2 milionu korun.

Radnice chce modernizovat veřejné prostranství také na sídlišti Brněnská - Tylova, kde budou opraveny silnice, zpevněné plochy, veřejné osvětlení a v plánu jsou i sadové úpravy. "Je zpracována projektová dokumentace pro provedení stavby, akce je stavebně povolená a v současné době probíhá příprava podkladů pro výběr dodavatele stavebních prací," podotkl Fišer. Celkový rozpočet na regeneraci sídliště Brněnská-Tylova podle něj činí 25,5 milionu korun, přičemž chystaná první část má stát 9,7 milionu korun.

Obnově prostějovských sídlišť by mohly pomoci dotace ministerstva pro místní rozvoj, o které se bude radnice ucházet. "Cílem tohoto podprogramu je poskytování dotací obcím na regeneraci veřejného prostranství sídlišť vybudovaných v letech 1945 až 1990 o celkovém počtu nejméně 150 bytových jednotek. Předběžná alokace na podprogram činí 40,6 milionu korun," řekl Fišer.

Upozornil že dotace může pokrýt až 70 procent nákladů, avšak její výše je omezena na čtyři miliony korun. "V rámci jednoho města lze podpořit pouze jeden projekt," dodal.

První etapu regenerace sídliště Šárka, která stála zhruba 16 milionů korun, dělníci zahájili letos. Další čtyři etapy mají do roku 2019 následovat, přičemž celkové náklady jsou odhadovány na 80 milionů korun.

Prostějovská radnice v předchozích letech investovala zhruba čtyři desítky milionů korun do regenerace sídliště E. Beneše.

Miliony korun do oprav sídlišť s pomocí dotací investují i jiné radnice - například v Přerově či Olomouci. Přerov se nyní zaměřil na opravu panelového sídliště Trávník, které bylo postaveno v 70. letech minulého století a zahrnuje čtyři desítky panelových domů s téměř 1300 byty.

Obdobná oprava jiného sídliště v Přerově-Předmostí stála 80 milionů, přičemž polovinu nákladů pokryla dotace. Loni dokončená modernizace velkého sídliště Povel v Olomouci stála od roku 2012 přes 100 milionů.

(čtk)