ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zlín chce víc spolupracovat s krajem, i na úpravě nábřeží

23.11.2016

Zlín 23. listopadu - Zlínská radnice chce více spolupracovat s vedením kraje. Novým hejtmanem se stal Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se již sešel se zlínským primátorem Miroslavem Adámkem (STAN). Město by s krajem rádo spolupracovalo například při úpravě nábřeží před zlínskou krajskou nemocnicí, řekl dnes novinářům Adámek. Městu se bude s krajem zřejmě pracovat lépe také proto, že hnutí STAN i ANO, které vedou město, mají své zástupce i v nové krajské radě.

Město by rádo získalo od kraje pozemky, aby na nábřeží mohlo vybudovat parkovací stání, kterých je u nemocnice dlouhodobě nedostatek. Projekt za několik desítek milionů by mohl začít, jakmile skončí plánovaná stavba centrálního příjmu. Vedení města chce s krajem řešit například také obchvat města či dopravní terminál. Společných témat je podle Adámka víc.

"S panem hejtmanem jsme se proto dohodli na tom, že hned zkraje příštího roku se potkají Rada Zlínského kraje s Radou města Zlína, místem setkání bude opět naše radnice," uvedl Adámek, který ocenil, že poprvé za šest let se primátor s hejtmanem setkali na radnici.

"Co jsem primátorem, vždy jsem musel na jednání s hejtmanem na krajský úřad nebo na jiné místo, kde ke schůzce mělo dojít. Což nikdy nebyla radnice. Skoro to vypadalo, že na kraji ani neví, že ve Zlíně radnice je," uvedl primátor. Čunek podle svých slov považuje otevřenost hejtmanství za samozřejmé.

Čunek byl zvolen hejtmanem 2. listopadu, lidovci volby v kraji vyhráli, krajskou koalici vytvořili s hnutím ANO, STAN a ODS. V dřívějším volebním období kraji vládla koalice ČSSD, která obsadila post hejtmana, komunistů a Strany práv občanů. Adámek je ve vedení krajského Zlína druhé období, hnutí STAN poslední komunální volby ve městě vyhrálo a vytvořilo koalici s hnutím ANO. Adámek byl také lídrem STAN v nedávných krajských volbách, v kampani zdůrazňoval lepší spolupráci města s krajským úřadem. Starostové a nezávislí v krajských volbách skončili čtvrtí a získali šest křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Adámek se však nestal členem krajské rady, zůstal jako v minulém období krajským zastupitelem.

V krajském zastupitelstvu je devět lidí s trvalým bydlištěm ve Zlíně, tři z nich jsou členy krajské rady. Čtyři členové městského zastupitelstva jsou zároveň krajskými zastupiteli.

(čtk)