ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hradiště postaví depozitář Knihovně B. B. Buchlovana

23.11.2016

Uherské Hradiště 23. listopadu - Uherské Hradiště postaví nový depozitář Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana. Bude stát vedle její pobočky v části města Mařatice. Investici schválila městská rada, zakázka přijde zhruba na 4,8 milionu korun. Práce by měly začít v prosinci, knihovna by mohla depozitář stěhovat příští rok na podzim, řekl dnes ČTK místostarosta Zdeněk Procházka (KDU-ČSL).

Knihovna má momentálně depozitář v budově v bývalých kasárnách. Ukládá do něj knihy, které aktuálně nepotřebuje mít k dispozici pro čtenáře ve svém sídle ani na některé ze šesti poboček. Podle ředitele knihovny Radovana Jančáře je budova ve špatném stavu. "Je to starý dům, který patří do původní zástavby. Depozitář je v nevyhovujících podmínkách, v objektu je například již odpojená voda," řekl ČTK Jančář.

Podle něj má knihovna v depozitáři kolem 60.000 knih. V Mařaticích pro ně vznikne jednopodlažní budova propojená s objektem zdejší pobočky, ve které je zároveň depozit výměnného fondu pro další knihovny z bývalého okresu Uherské Hradiště. Knihovníkům toto propojení podle Jančáře usnadní práci. Nový depozitář bude mít kapacitu asi 100.000 knih.

Samotné stěhování depozitáře bude náročné. "Bude to pro nás velká akce, 60.000 knih je strašné množství. Dalo by se to přirovnat k fondu téměř jedné menší městské knihovny," doplnil Jančář. Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana má kolem 8500 čtenářů, kteří si do sídla knihovny či do jejích poboček loni přišli téměř pro 370.000 výpůjček.

(čtk)