ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Opravená katedrála v Ostravě přilákala za rok přes 50 tisíc lidí

23.11.2016

Ostrava 23. listopadu - Katedrálu Božského Spasitele v Ostravě navštívilo první rok po její celkové rekonstrukci více než 50.000 lidí. Jedním z cílů rozsáhlé obnovy katedrály bylo právě její otevření veřejnosti. Podpořit zájem o návštěvu nejvýznamnějšího kostela v diecézi má i projekt zaměřený na školy, řekl ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Program Katechetického a pedagogického centra působícího při ostravsko-opavském biskupství je zaměřený nejen na děti, které navštěvují hodiny náboženství, ale i na žáky základních a studenty středních škol.

"Programy jsou ušité na míru dětem různého věku a pro všechny věkové skupiny je také připravený tištěný materiál. Obsahuje kromě informací také různé otázky, na které děti v katedrále hledají odpovědi a nabízí jim mnoho aktivit, aby prostor a historii co nejlépe obsáhly," uvedla manažerka projektu Petra Košáková. Podle mluvčího otestovalo projekt od začátku školního roku šest škol a ohlasy dětí i pedagogů jsou pozitivní.

Návštěvníci katedrály mohou při prohlídce využít tištěné průvodce nebo sluchátka s namluvenými texty o historii a výzdobě kostela. "Během roku 2016 se katedrála Božského Spasitele také stala místem, kde je k prodeji sběrateli vyhledávána dřevěná turistická známka," podotkl Siuda.

Katedrála se opravovala více než rok. Generální rekonstrukce stála i s vnitřním vybavením 68 milionů korun. Kromě některých moderních prvků bylo zásadní změnou nové barevné řešení fasády v béžových odstínech.

Obnova katedrály byla financována z prostředků Evropské unie, finančních náhrad za nevydaný církevní majetek, vlastních zdrojů farnosti Moravská Ostrava i výtěžku sbírek.

Katedrálu na konci 19. století vysvětil olomoucký arcibiskup Theodor Kohn a patří k největším kostelům na Moravě.

(čtk)