ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V opravené budově v Noutonicích vznikne škola

22.11.2016

Lichoceves (u Prahy) 22. listopadu - V opravené budově bývalé restaurace v Noutonicích u Prahy vznikne škola a školka pro necelou stovku dětí. Noutonice patří k obci Lichoceves. Práce mají začít v prvních prosincových dnech. ČTK to dnes řekla starostka Lichocevsi Jana Muchová. Zhotovitel zakázky za necelých 20 milionů korun už je vybraný, nyní se čeká na uplynutí lhůt, po které je možné podat proti výsledkům tendru odvolání.

Většinu nákladů pokryje dotace ministerstva školství. Hotovo musí být dle dotačních podmínek příští rok v září. "V budově už začalo vyklízení," uvedla starostka. Obec s ročním rozpočtem okolo čtyř milionů korun na částečné zaplacení nové školy šetřila několik let. Mateřská škola bude určena pro 44 dětí, do základní školy, která bude fungovat jako malotřídka, bude moci docházet až 46 žáků.

Součástí prací budou například i výměna střechy a oprava stropů. Kromě běžných tříd vznikne i speciální učebna pro výuku technických dovedností, kabinety, sociální zázemí, jídelna a podobně.

Objekt bývalé restaurace obec koupila už v roce 2013. Původní škola byla zrušena a budova prodána v osmdesátých letech minulého století, kdy obec patřila pod Velké Přílepy.

V Lichocevsi je přes 70 dětí mladších deseti let, další desítky v ní žijí, ale jsou hlášené k trvalému pobytu jinde. V okolních obcích je dlouhodobě nedostatek míst ve školkách i ve školách, i když řada z nich v posledních letech rozšířila kapacity.

(čtk)