ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zlínská radnice staticky zajišťuje budovu na náměstí

21.11.2016

Zlín 21. listopadu - Zlínská radnice staticky zajišťuje budovu číslo 10 na náměstí Míru, která s ní těsně sousedí. Město muselo objekt na jaře kvůli špatnému technickému stavu zavřít a odstěhovat z něj odbory magistrátu i dříve hojně využívané občerstvení Minutka. Oplocení kolem objektu bude po statickém zajištění pravděpodobně odstraněno, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

"Máme informace o tom, že objekt stále 'pracuje'. Nyní probíhají zajišťovací práce, například odlehčování podlah. Jde o stabilizaci objektu," uvedl Dvořák. Práce nejsou z náměstí viditelné, budova se upravuje zevnitř a ze dvora.

Město chce objekt pocházející z 19. století zajistit. Zatím není jasné, kdy se bude celkově obnovovat, ani kolik budou práce stát. Dům je v památkové zóně, město proto veškeré kroky řeší s památkáři.

Budova je podle odborníků stavebně špatně založená, přízemí je postavené ze smíšeného zdiva a z nepálených cihel, horní patra jsou z cihel pálených. Ve zdech se objevily praskliny, měst poté rozhodlo o tom, že se dům musí vyklidit.

Radnice kvůli špatné statice na jaře rozhodla i o uzavření Velkého kina, které je s 1010 sedadly největším kinosálem s celoročním provozem v České republice. Radnice již rozhodla, že bude objekt opravovat zevnitř. Město si již připravuje rezervu na obnovu těchto dvou objektů, zatím vyčlenilo ze svého rozpočtu 60 milionů korun.

(čtk)