ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Archiv v Příbrami se opravovat nebude, postaví se nový?

21.11.2016

Příbram 21. listopadu - Budova okresního archivu v Příbrami, kterou postihly problémy se statikou, se nebude opravovat. Vedení archivu prověřuje možnost nové výstavby, a to buď na sousedním pozemku, nebo úplně jinde. ČTK to dnes řekl ředitel archivu Daniel Doležal.

Problémy s technickým stavem budovy postavené v roce 1997 se začaly projevovat letos. Vedení archivu nechalo provést stavebně statický průzkum, z nějž vyplynulo, že základová deska není dlouhodobě schopna nést tak velkou zátěž. Polovina dokumentů proto musela být odstěhována. Řešením měla být rozsáhlá oprava, od které se ale nakonec upustilo a hledá se jiné řešení. "Upustili jsme od záměru rekonstruovat stávající budovu, protože by tato cesta v podstatě k ničemu moc nevedla," míní Doležal.

V úvahu připadá výstavba nového objektu na přilehlém pozemku, vedení archivu si nechá zpracovat geologický průzkum, aby zjistilo, zda je to možné. Dosavadní budovu by v takovém případě zřejmě dál využívalo, byť je podle Doležala možný jen provoz s lehkým zatížením. Další variantou je postavit velký depozitář na jiném místě v regionu a současnou budovu by archiv mohl teoreticky opustit. Podle Doležala nemůže být využívána k účelům, kvůli nimž byla vybudována. "My ji vlastně využíváme na 50 nebo na 40 procent," řekl.

Podle ředitele archivu způsobila problémy s velkou pravděpodobností chyba v přípravě stavby a projektu, nikoliv v jejím provedení. "Zatím je to v pozici zkoumání z hlediska práva, jestli je tam možné hledat nějakou odpovědnost," uvedl. Problém vidí v tom, že od výstavby uplynulo téměř 20 let. "Nechci to zavrhovat, děláme pro to všechno, ale v tuhle chvíli jsme ještě nenašli nějaký důkaz, který by hrál v náš prospěch," dodal. Autor architektonického řešení Karel Cvrček dnes ČTK řekl, že situaci na místě neviděl a potřeboval by více informací. Podle zpráv, které má od vedení archivu, se láme základová deska, což by ukazovalo na chybu statika. "Ale v každém případě ten viník nebudu já," podotkl.

Archiv musel převézt do náhradních prostor zhruba dva a půl kilometru dokumentů a dočasně uzavřít badatelnu či omezit plnění rešeršních požadavků. Badatelna bude podle Doležala od 1. prosince opět otevřena a pohyb po budově je po jejím odlehčení bezpečný. Vzhledem k tomu, že polovina fondů je nyní ve skladu mimo Příbram, může se lhůta pro přípravu archiválií ke studiu protáhnout až na tři týdny.

(čtk)