ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bor na Tachovsku postaví byty pro učitele a lékaře

19.11.2016

Bor (Tachovsko) 19. listopadu - Čtyřtisícový Bor na Tachovsku postaví příští rok byty pro učitele a lékaře a připravuje další část bytové zóny. Její první etapa s 29 parcelami už je rozprodaná a domy zkolaudované, řekl ČTK starosta Petr Myslivec.

"Poslední parcelu jsme prodali letos v létě. Zbývá nám posledních šest pozemků pro řadové domy. Chceme příští rok jako město dva sami postavit a čtyři prodáme. Projekčně začínáme řešit další etapu parcel pro rodinné domy," uvedl. V desetihektarové lokalitě na severním okraji města je prostor až pro 85 parcel.

Bor tam dále postaví dva řadové domy kvůli tomu, že má problém získat do regionu učitele a lékaře. "Nutí nás to už takhle přemýšlet a vlastně postavit drahé byty," řekl starosta.

Na druhou část parcel pro rodinné domy bude příští rok projekt. "A pak uvidíme, jak na tom budeme s penězi. Ta první etapa nás stála 17,5 milionu korun, u druhé se dá mluvit o přibližně stejné sumě," řekl starosta. Zatím nedokázal říci, zda bude mít druhá etapa stejný počet parcel jako první. Aktuální zájem má několik rodin.

Pozemky v první části koupili většinou místní a okolní obyvatelé. Cena zasíťované plochy, které v oblasti nejsou, byla 500 Kč za metr čtvereční plus 45.000 Kč za přípojky. Radnice chce lidi ve městě udržet, k čemuž přispívá i průmyslová zóna, uvedl starosta. Díky tomu, že ve městě stavějí mladí, neklesá počet dětí. Bor nedávno zcela opravil starou školku za 17 milionů Kč.

Město má dále v sousedství nových rodinných domků připravený pozemek na projekt čtyř až pěti čtyřpatrových bytových objektů, který chce nabídnout developerům. "My do nich zatím kvůli dotačním podmínkám nejdeme, budeme to nabízet soukromým investorům. Tím, že jsme blízko velké průmyslové zóny (CTPark Bor s téměř 2000 zaměstnanci), je tu ale nebezpečí, aby z toho někdo nechtěl dělat ubytovny, i když by šlo o byty," řekl Myslivec. Podle informací ČTK se o velký bytový projekt zajímají zástupci průmyslové zóny. Město ho ale zatím aktivně nenabízí.

CTPark u dálnice D5 se má v příštích letech zdvojnásobit, povolení má na stavbu dalších dvou hal. "Překladiště a sklady tady firmy potřebují, takže práce tu vždycky bude," řekl starosta.

(čtk)