ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ceny bytů ve středních Čechách v posledních letech vzrostly

18.11.2016

Praha 18. listopadu - Ceny bytů ve větších středočeských městech v posledních letech vzrostly a poptávka převyšuje nabídku. Růst ale podle makléřů už dosahuje vrcholu. Vliv na další vývoj bude mít zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, shodli se realitní experti oslovení ČTK.

Podle makléře Radka Hofmana z Dumrealit.cz se ceny za metr čtvereční, které jsou schopny akceptovat i banky při odhadech, pohybují v regionu mezi 28.000 až 32.000 Kč. Největší zájem je o středně velké byty. Nejžádanější lokality jsou vzhledem k dostupnosti do Prahy Beroun, Kladno a Kralupy nad Vltavou, v závěsu za nimi jsou Neratovice, Mělník a Benešov.

Nynější situace v nabídce podle Hofmana odráží nízké úrokové sazby bank, přičemž vysoká poptávka se promítá do růstu cen. "Prodávající zkoušejí nasadit ceny leckdy i neúměrně vysoké a testují tím trh, co je ještě možné získat," uvedl. Podobný názor má i Jan Lašek z Realit K+L, který do budoucna očekává stagnaci. "Ceny v regionu jsou na maximu a kvalita nemovitostí, převážně panelová výstavba ze 70. a 80. let, neodpovídá současné prodejní ceně," podotkl.

I jednatel společnosti RE/MAX Drive Tomáš Olbrich míní, že růst už dosáhl vrcholu, případně se nachází těsně pod ním. "Stav, který teď panuje, lze jen stěží považovat za normální a zdravý. Promluví jistě i regulace, respektive zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů," upozornil.

Výrazně zdražily zejména nemovitosti v Mladé Boleslavi a okolí, a to v souvislosti s automobilkou Škoda Auto, která je předním zaměstnavatelem v ČR. Podle Laška nárůst činí až desítky procent. Za pětapadesátimetrový byt 2+1 v Boleslavi zájemce zaplatí kolem 2,1 milionu Kč, za větší 3+1 s plochou 75 metrů čtverečních 2,6 milionu Kč. Nejžádanější jsou byty na okraji města s kompletní infrastrukturou, menší zájem je o byty v centru.

Podle Markéty Klapkové z úvalské realitní kanceláře Elán prodejní ceny meziročně vzrostly o šest až osm procent. V Úvalech, kde je dobré vlakové spojení s Prahou, se letos prodávaly byty v cihlových domech 2+1 v přízemí se zahradou a garáží za 3,9 milionu Kč a 1+kk za 1,4 milionu Kč. Převažuje zájem o byty v cihlových domech s výtahem, předzahrádkou, balkonem či terasou a parkovacím stáním. "Letos byl i poměrně velký zájem o byty v panelových domech, a to i o byty před rekonstrukcí," uvedla Klapková.

V Benešově podle Olbricha činí nárůst cen za poslední čtyři roky kolem sedmi procent. Průměrné ceny v nové výstavbě se pohybují mezi 36.000 až 46.000 Kč za metr čtvereční, ve starší zástavbě 24.000 až 32.000 Kč. Největší zájem je o byty 2+kk nebo 2+1 o výměře 55 až 60 metrů čtverečních a není rozhodující, zda jsou v nové či starší zástavbě. Žádanější jsou byty v centru, mladší a aktivní lidé mají zájem také o okrajové části.

V Kladně je podle realitní makléřky Aleny Brehové největší zájem o byty v části Kročehlavy, která je nejblíže Praze. Největší zájem je o byty typu 2kk a 2+1, jsou totiž vhodné i pro bydlení páru, případně rodiny s jedním dítětem. Zároveň se dají snadno pronajmout, jsou proto vhodné i jako investice. Jejich cena u cihlového domu začíná kolem 1,2 milionu korun.

Žádané jsou všechny typy bytů. "Byl by větší zájem o cihlové, ale je jich nedostatek," uvedla Brehová. Pokud je byt po rekonstrukci, začíná cena na 1,5 milionu korun. Přibližně o 200.000 levnější jsou byty v panelových domech, byty bez balkonu nebo lodžie a také byty v méně žádaných lokalitách, například ve Vrapicích, Švermově nebo Dubí.

(čtk)