ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mariánská Týnice chce dostavět proboštví podle Santiniho

17.11.2016

Mariánský Týnec (Plzeňsko) 17. listopadu - Bývalé cisterciácké proboštství v Mariánské Týnici u Kralovic usiluje o evropskou dotaci na dostavbu zdí a kaplí podle původních plánů Jana Blažeje Santiniho, jednoho z nejvýznamnějších barokních architektů. Letos tam vzniklo Centrum baroka pro badatele i běžné návštěvníky. O podpoře dostavby krajské památky za zhruba 64 milionů Kč rozhodne ministerstvo pro místní rozvoj příští měsíc. ČTK to řekli vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Alena Svobodová a hejtmanův náměstek Jiří Struček (ČSSD).

Podle Stručka jsou Mariánská Týnice a jízdárna ve Světcích u Tachova dvě nejvhodnější pamětihodnosti v kraji, které splňují parametry evropské dotace IROP. Světce jsou národní kulturní památkou a Týnice je v takzvaném indikativním seznamu a bude prohlášena brzy. "V Mariánské Týnici by mělo vzniknout živé poutní, meditační a odpočinkové místo, které by bylo ukázkou toho, jak se v baroku stavělo, přemýšlelo a žilo," uvedla Svobodová. Podle ní je prostor magický. Celý areál se uzavře, dodělají se dvě kaple, dvě ohradní zdi a zahrada.

IROP má dát 85 procent, zbytek kraj a stát. "Nesmí jít jen o obnovu, ale projekt musí mít přidanou hodnotu - nové expozice, nové využití, uzavření areálu, příliv turistů. Bude evropským unikátem, že se dostaví něco, co kdysi někdo takhle naplánoval," řekla.

Zviditelňování Mariánské Týnice začalo loni, kdy tam byly akce Plzně - Evropského hlavního města kultury 2015, hlavně šest a devět týdnů baroka. Kraj chce, aby pokračovaly a vytvořil projekt Západočeské baroko, k němuž má webové stránky s aktualitami, odbornými články i střípky o životě. S organizací Plzeň 2015 chystá letní barokní festival.

Západočeské baroko zahrnuje hlavně Centrum baroka se stálou expozicí Santiniho, fotografiemi památek, modelů konstrukcí klášterů, kaplí a chce se zaměřit na cisterciácké dvory. Ukazuje bohatý společenský a kulturní život šlechticů i prostého lidu. V centru vznikne badatelna s vybavením a odbornými pracovníky. Začalo představovat zámecké zvyky a slavnosti, chystá barokní kuchařku; místní badatelé už objevili 170 receptů. Zaměří se také na notové partitury, které se například našly na zámku v Manětíně. "Rozjeli jsme to jako celou barokní filozofii, celý životní styl, který byl v té době u nás prezentován jako doba temna, ale my jsme ho chtěli ukázat jako obrodu a úžasný nový směr v kultuře a životě i fakt, že tehdy sjednotil a zachránil Evropu," uvedla. Kraj už podpořil knihu barokního sochařství a výstavu Barokní ansámbl.

Západočeské baroko s Centrem baroka se podle Svobodové dostalo mezi TOP 10 barokních památek, které bude příští rok propagovat ve své kampani agentura CzechTourism. "Jsme mezi monumentálními stavbami, jako je Kuks a Kutná Hora," uvedla. Památka navázala spolupráci s Centrem stavitelského dědictví v nedalekém klášteře v Plasích, kde jsou také expozice baroka.

(čtk)