ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Před 390 lety byla vysvěcena vatikánská bazilika sv. Petra

17.11.2016

Vatikán/Praha 17. listopadu - Vatikánská bazilika (chrám) svatého Petra je jedním z nejdůležitějších křesťanských poutních míst. Do krypty baziliky se tradičně pohřbívají zesnulí papežové, výjimečně jsou tu pochovávány i jiné osoby. Bazilika, která nese pečeť řady významných architektů a umělců, například Donata Bramanteho, Rafaela či Michelangela, byla vysvěcena papežem Urbanem VIII. před 390 lety, 18. listopadu 1626.

Původní bazilika byla postavena ve 4. století za císaře Konstantina Velikého nad hrobem svatého Petra. Vznik současného chrámu inicioval papež Julius II. a práce na něm začaly v roce 1506. S 15.000 metry čtverečními plochy a kapacitou 60.000 lidí je druhým největším křesťanským kostelem na světě - po chrámu Notre-Dame de la Paix, který byl postaven podle jejího vzoru v Pobřeží slonoviny a vysvěcen v roce 1990.

K bazilice přiléhá elipsovité náměstí svatého Petra, které je schopno pojmout na 400.000 lidí. Bazilika a náměstí tvoří spolu s Apoštolským paláce (rezidence papeže s 1400 místnostmi), zahradami a přilehlými budovami dnešní Vatikánský stát. Exteritoriální vatikánský statut mají i další stavby na území Říma (čtyři baziliky a budova kolegia) a papežovo letní sídlo v Castel Gandolfo asi 20 kilometrů jihovýchodně o Říma.

(čtk)