ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Majiteli petřínské vily hrozí za obří plachtu pokuta

16.11.2016

Praha 16. listopadu - Pražští památkáři zahájili správní řízení s majitelem funkcionalistické vily na Petřinách kvůli černé plachtě, kterou umístil na svou nemovitost. Podle magistrátu tím poškodil vilu a porušil zákon o státní památkové péči. Uvedl to dnes Český rozhlas. Ministerstvo kultury nyní rozhoduje, zda dům prohlásí za památku.

Majitel vily Jiří Šalda, který chce vilu zbourat a nahradit čtyřpatrovou novostavbou, se k věci nechtěl vyjadřovat. Tím, že počátkem listopadu zahalil objekt do obří černé plachty, Šalda protestoval proti protichůdnosti rozhodnutí státních orgánů, které podle něj porušují jeho vlastnická práva.

Než ministerstvo o památkové ochraně rozhodne, musí vlastník vilu chránit před "zničením, poškozením nebo odcizením", což majitel domu podle památkářů nedodržel. Podle zákona o státní památkové péči navíc musel záměr, že chce na dům plachtu umístit, úřadům oznámit.

Ředitel magistrátního odboru památkářů Jiří Skalický rozhlasu řekl, že "instalací nosného systému z ocelových lan, hmoždinek zavrtaných a zapuštěných do fasády, do nich osazených háků a z vypínacích zařízení došlo k destruktivnímu zásahu do fasády objektu, jejímu narušení a následné degradaci". Podle jeho odhadu je ve fasádě zaryta stovka hmoždinek. Výše případné pokuty se odvozuje mimo jiné od míry poškození objektu. V případě petřínské vily ji Skalický odhaduje spíše na dolní hranici, tedy v řádu desítek tisíc korun.

Šalda získal na jaře souhlasná vyjádření k demolici vily, včetně od odboru výstavby Prahy 6 či památkářů. Poté místní obyvatelé sepsali petici, v níž žádali zachování funkcionalistické budovy. S námitkami se přidali i někteří architekti. Skalický tehdy ČTK řekl, že jde o vilu značné architektonické hodnoty a žádoucí by bylo její zachování. Dům ale nestojí v památkové zóně a není kulturní památkou, proto proti její demolici není možné uplatnit námitky podle zákona o památkové péči. Zastupitel Prahy 6 za Stranu zelených Antonín Nechvátal se proto obrátil na ministerstvo kultury, aby se z vily stala památkově chráněná nemovitost.

(čtk)