ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Realitní Oscaři znají své letošní majitele

16.11.2016

Praha 16. listopadu - Výsledky a ocenění byla včera předána nejlepším projektům českého realitního trhu za uplynulý rok. O vítězích 18. ročníku soutěže „Nejlepší z realit – Best of Realty“ rozhodla devítičlenná odborná porota v čele s Ing. Pavlem Kühnem.

V tradičně nejsilněji zastoupené kategorii rezidenčních projektů získalo letos nominace celkem 17 uchazečů: z toho šest v kategorii do 25 bytových jednotek a jedenáct v kategorii od 26 bytových jednotek. V první z nich porotci postavili nejvýše Rezidenci Černošice. Ocenili moderní a zároveň komorní pojetí projektu, jehož architektura se snoubí s elegancí, oplývá lehkostí a smyslem pro detail. Rezidence plynule navazuje na stávající zástavbu a svým obyvatelům poskytuje skutečně klidné a komfortní příměstské bydlení.

V kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu (nad 26 bytových jednotek) si vítězství odnáší bydlení U Cukrovaru, bytové domy Elča a Emča v Praze 4. Projekt získal prvenství za výjimečnou a citlivou architektonickou koncepci moderních nízkopodlažních a nízkoenergetických domů, které v rozsáhlé lokalitě brownfieldu bývalého modřanského cukrovaru velmi přirozeně propojily původní zástavbu rodinných domů s nově vzniklými bytovými projekty.

Mezi novými administrativními centry zvítězilo Enterprise Office Center v Praze 4 za nekompromisní odpověď na poptávku po moderních kancelářích 21. století. Jury ocenila Enterprise jako elegantní, moderní a komerčně velice úspěšný projekt, který přispívá k dalšímu rozvoji lokality na Pankráci.

V kategorii hotelů získal titul Grandhotel Ambassador Národní dům Karlovy Vary za elegantní a citlivou rekonstrukci krásného secesního historického domu v centru města, jemuž byla po dlouhých letech chátrání vrácena jeho historická krása. Hlavní sál předurčuje hotel k tomu, aby se stal také významným kulturně-společenským centrem města.

Kategorii skladových a průmyslových areálů ovládl projekt DSV Road u Pavlova ve Středočeském kraji za nastartování nového distribučního parku, úspěšné řešení lokality ve spolupráci s místní samosprávou a v neposlední řadě i za unikátní architektonické řešení, nabízející největší jednolitý prostor v tomto typu skladů v České republice.
 
Zvláštní cenu poroty letos získala Vodárenská věž v Opavě za nevšední revitalizaci, rekonstrukci a dostavbu technické památky vodárenské věže pro parní lokomotivy na opavském nádraží. Projekt významně přispěl ke zlepšení kvality okolního prostředí  a stal se zajímavou zastávkou nové cyklostezky v Nádražní ulici. Kromě investora je podle poroty také třeba vyzdvihnout a ocenit přístup Národního památkového ústavu.

Cena „Award for Excellence“, kterou uděluje Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, patří Mezinárodnímu výzkumnému centru ELI v Dolních Břežanech u Prahy. Jde o významný projekt  vědecké „panevropské infrastruktury", ve kterém se excelentním  způsobem snoubí užitek (prestižní vědecké laserové pracoviště), estetika a mimořádně zdařilé architektonické ztvárnění. Předpokladem realizace projektu byla vynikající koordinace vědeckých pracovišť, architektonického studia a současně mimořádné porozumění a akceschopnost místní samosprávy.
 
Cena čtenářů mediálních partnerů patří projektu Byty Na Vackově v Praze 3, který soutěžil v kategorii Rezidenční projekty nad 26 jednotek.

Předseda odborné jury Pavel Kühn k letošnímu ročníku uvedl: „Kvalita nominovaných projektů v letošním ročníku soutěže dokumentuje další oživení developerského trhu ve všech hodnocených kategoriích. Nejvíce je to vidět na rezidenčním segmentu. K pozitivnímu posunu došlo i u kanceláří a logistických a průmyslových areálů. V posledně jmenovaném segmentu se jedná o tržní boom způsobený zejména nebývalým zájmem o nové plochy skladů a výrobních areálů, který je výsledkem  obecného ekonomického rozvoje.“

Kompletní přehled projektů oceněných v 18. ročníku soutěže „Best of Realty“
 
Rezidenční projekty menšího rozsahu (do 25 bytových jednotek)
1. místo           Rezidence Černošice, Černošice; developer: IBS Rokal; architekt: Šafer Hájek
                        architekti
2. místo           Obecní dvůr, Praha 1; Around Inside/Ungelt group; RBTA-Ricardo Bofill/TaK
                          Architects
3. místo           WhiteGray Rezidence, Praha 4; V Invest CZ; KAAMA
 
Rezidenční projekty většího rozsahu (nad 26 bytových jednotek)
1. místo           U Cukrovaru – bytové domy Elča a Emča, Praha 4(12); Skanska Reality; Loxia
2. místo           Britská čtvrť VI, Praha 5; FINEP; ABM architekti (architekti Bouřil a Dohelský)
3. místo           SMART byty Nové Butovice, Praha 5; Trigema; Ateliér Smitka
 
Nová administrativní centra
1. místo           Enterprise Office Center, Praha 4; Erste Group Immorent ČR; Ateliér Krátký & Fabion
2. místo           Classic 7 Business Park (fáze III – budova M), Praha 7; Classic Park III; CMC
                          Architects
3. místo           Campus Science Park – budova C, Brno; White Star Real Estate/AIG; A plus
                         ve spolupráci s She-Architect
 
Hotely
1. místo           Grandhotel Ambassador Národní dům, Karlovy Vary, ELTODO; architekt neuveden
2. místo           Courtyard by Marriott, Brno; CTP; Studio acht
3. místo           Hotel Duo, Praha 9; Bohemia Properties; Atelier Saem
                      
Skladové a průmyslové areály
1. místo           DSV Road, Pavlov; Panattoni Europe; architekt neuveden
2. místo           Distribuční centrum pro VF Corporation – II. etapa, Klecany; P3 Logistic Parks;
                         Astra 92
3. místo           Panattoni Park Cheb – BWI Group, Cheb; Panattoni Europe; Rota Group
 
Zvláštní cena poroty
Vodárenská věž v Opavě
Developer: Vodárenská věž Opava o. p. s.
Architekt: CASUA
 
Cena Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) – Award for Excellence
Mezinárodní výzkumné centrum ELI
Developer: Fyzikální ústav AV ČR
Architekt: Ian Bogle, Bogle Architects
 
Cena čtenářů mediálních partnerů
Byty Na Vackově (Praha 3), soutěžící v kategorii Rezidenční projekty nad 26 jednotek
Developer: Metrostav
Architekt: MS Architekti

(rtv+)