ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve Velkém Rečkově vysvětí náhodně objevenou kapličku

16.11.2016

Velký Rečkov (Mladoboleslavsko) 16. listopadu - Ve Velkém Rečkově na Mladoboleslavsku o víkendu vysvětí obnovenou kapličku z 30. let minulého století, jejíž torzo bylo náhodně objeveno u jedné z turistických cest na pozemku státního podniku Lesy ČR. Stavbu bylo nutné částečně rozebrat a znovu postavit, sdělila dnes ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Podnět k opravě dal Český svaz ochránců přírody v Klenicích. "Torzo kaple náhodně objevil jeden z místních obyvatel při vyřezávání náletových dřevin. Oslovili jsme Lesy ČR a poté zkušené restaurátory," uvedla předsedkyně klenického svazu Milada Vrbová.

Sakrální stavbu u vstupu do údolí říčky Rokytky, kudy vede naučná stezka pro děti zpřístupněná v roce 2008, nechali lesníci opravit letos na podzim. "Odstranily se náletové dřeviny, kapličku bylo třeba částečně rozebrat a postavit znovu. Nově jsme instalovali posezení," uvedla specialistka na ochranu přírody z Lesů ČR Markéta Kavková.

Státní podnik na obnovu vynaložil kolem 70.000 korun. S odvozem materiálu pomohlo město Bakov nad Jizerou. Kapličku slavnostně vysvětí v sobotu děkan římskokatolické farnosti z Mnichova Hradiště.

(čtk)