ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kadaň chce začít s regenerací osady Úhošťany

15.11.2016

Kadaň (Chomutovsko) 15. listopadu - Kadaň chce příští rok začít s regenerací své osady Úhošťany. Na zlepšení zanedbaného veřejného prostoru si město nechalo zpracovat studii, do které mohli při několika projednáních zasáhnout i obyvatelé osady. Nová podoba veřejného prostranství mezi nimi vyvolala bouřlivou diskuzi, nakonec se ale podařilo najít shodu. V Úhošťanech se tak postupně začnou řešit i další problémy jako obnova veřejného osvětlení, tlak pitné vody nebo přemístění elektrického vedení do země. ČTK to dnes řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

"V příštím roce bychom rádi pořešili to, jak to bude vypadat kolem úhošťanského potoka a aby nezatékala voda do nejbližších objektů. To řeší studie, kterou nyní musíme ještě dopracovat s Povodím Ohře. Zároveň se začne zpracovávat projektová dokumentace na první dvě etapy. Z nich první je cesta směrem do centra osady a druhá je kolem kostela na přirozeném náměstíčku, které tvoří tato satelitní vesnička," řekl Kulhánek.

Veřejných projednání ohledně nové podoby osady se zúčastnila většina obyvatel Úhošťan a studie mezi nimi vyvolala bouřlivou diskuzi. Mezi jednotlivými jednáními dokonce vznikla petice, která požadovala zrušení některých plánovaných změn, další lidé s nimi naopak souhlasili. "Zájmy se v některých částech hodně křížily. Situace se ale uklidnila, projektant požadované změny do studie zapracoval a názory místních studii podle mého názoru hodně pomohly. Nyní děláme pouze anketu na podobu dětského hřiště," doplnil Kulhánek. O konkrétné podobě plánovaných změn se mohou občané dočíst na webu města.

V Úhošťanech žije zhruba stovka obyvatel a vesnička si ze všech kadaňských osad nejvíce zachovala venkovský ráz. Nachází se asi 2,5 kilometru jižně od Kadaně.

(čtk)