ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Lubné mají vzniknout byty pro znevýhodněné

15.11.2016

Lubná (Rakovnicko) 15. listopadu - V Lubné na Rakovnicku mají vzniknout byty pro sociálně znevýhodněné, například některé mladé rodiny, seniory a podobně. Bytů má být 16, soukromý investor počítá s náklady kolem 14 milionů korun bez DPH. Hotovo má být nejpozději příští rok v listopadu. Vyplývá to z informací webu www.vhodne-uverejneni.cz, který informuje o vypsaných veřejných zakázkách.

Byty vzniknou ve dvou domech, několik let už stojí hrubá stavba jednoho z nich, druhý bude kompletně nově postavený. Podle informací ČTK by část nákladů měly pokrýt evropské dotace. Vyjádření investora ČTK zjišťuje.

Stavba podle starosty Lubné Pavla Soukupa není určena místním. O možném budoucím využití bytů pro obyvatele obce zatím její vedení s investorem nejednalo. "Je to jeho podnikatelský záměr a jeho soukromá stavba," uvedl starosta. V případě, že by bylo potřeba pro někoho sehnat sociální bydlení, má obec podle Soukupa i jiné možnosti řešení.

Podle připravovaného zákona o sociálním bydlení by měla každá obec řešit situaci lidí, kteří nemají kde bydlet, sociálními byty. Povinně by je měly mít i malé obce, minimální počet stanoven není. Nová norma měla platit už od ledna 2017, přípravy ale nabraly minimálně půlroční zpoždění. Koncepci, z níž má norma vycházet, vláda schválila loni na podzim. Dokument počítá se třemi stupni bydlení pro potřebné - s krizovým bydlením, sociálními byty a dostupnými byty.

Sociální byt podle dotačních podmínek má základní vybavení, ale bez nábytku. Je určený pro lidi v bytové nouzi a musí být umístěn v lokalitě, která nevede k vyčleňování znevýhodněných ze společnosti. V okolí nesmí chybět základní občanská vybavenost, například mateřská a základní škola, zastávka veřejné dopravy a podobně.

(čtk)