ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Správa železnic opravuje ve středních Čechách tři nádraží

15.11.2016

Praha 15. listopadu - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) opravuje ve středních Čechách nádraží v Dobříši a Březnici na Příbramsku a v Kostomlatech nad Labem na Nymbursku. Investuje do nich přes osm milionů korun. Když bude dobré počasí, mohou být práce hotové do konce roku. Příští rok začne rekonstrukce dalších. ČTK o tom informoval mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

SŽDC je od letošního července vlastníkem 1575 nádražních budov po celé republice, které odkoupila od Českých drah za 3,31 miliardy korun. Nově tak bude možné na opravy získat více peněz z evropských dotací. Státní správce kolejí totiž může čerpat více peněz z fondů EU než České dráhy, které jsou akciovou společností, i když také ve vlastnictví státu.

Letos by měly začít práce na osmdesáti nádražích, jde o opravy za zhruba 166 milionů korun. "Při vytváření seznamu budov, které potřebují stavební zásah nejnutněji, vycházela (SŽDC) jak z technického stavu budov, tak z míry rozpracování projektové přípravy rekonstrukce jejich původním vlastníkem," uvedl Illiaš.

Údržba nádraží, u kterých už rekonstrukce začala, byla podle SŽDC dlouhodobě podfinancovaná. Ve špatném stavu jsou hlavně konstrukce střech a fasády a také dřevěná okna a dveře. V železniční stanici Kostomlaty nad Labem pokračují práce na fasádě, budova bude mít nová okna a dveře, elektroinstalace, oznamovací zařízení, zabezpečovací prvky a další. Drobné opravy čekají celý objekt a vylepšen bude i přístřešek pro cestující. Náklady přesáhnou tři miliony korun.

Budova železniční stanice Březnice dostane novou střechu. V plánu je výměna oken a dveří, oprava světlíků a další úpravy. Celkem budou práce stát téměř tři miliony korun. Kompletní oprava fasády, střechy a výměna oken a dveří už začala také v železniční stanici Dobříš. Obnoveny budou i prostory pro cestující a počítá se s novým vnitřním i venkovním vybavením. Zde investice přesáhne 2,5 milionu korun.

(čtk)