ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Jablonném chystají opravy chodníků a náměstí

14.11.2016

Jablonné v Podještědí (Liberecko) 14. listopadu - Opravy chodníků, náměstí i veřejného osvětlení za zhruba 15 milionů korun připravují v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Centrum je městskou památkovou zónou, proto by se na chodníky i velkou část náměstí měly vrátit dlažební kostky, které v minulosti zmizely pod vrstvou asfaltu nebo je nahradila levnější betonová dlažba. Opravy budou navazovat na rekonstrukci krajské silnice, řekl dnes ČTK starosta Jiří Rýdl (Podještědští Pardálové).

Průjezd městem, který je krajskou silnicí druhé třídy, je ve velmi špatném stavu. "Už několik let usilujeme o její rekonstrukci," řekl Rýdl. V letošním roce už nechal kraj opravit dva úseky, které navazují na silnici první třídy 13. V příštím roce by měly pokračovat práce na průtahu městem. Náklady se odhadují na 49 milionů korun. "Liberecký kraj na projekt žádá dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP)," řekl ČTK vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp. Kompletní rekonstrukce by se měl dočkat úsek dlouhý 1,5 kilometru.

"Práce by měly začít v polovině příštího roku a podle odhadů potrvají deset až 12 měsíců. Skončit by tak měly až v roce 2018," řekl starosta. Akce bude o to komplikovanější, že Severočeská vodárenská chce při té příležitosti dokončit modernizaci vodovodu a kanalizace. Radnice chce, aby byla doba výstavby co nejkratší a aby se práce dělaly po etapách. "Je tu hodně obchodů, potřebujeme, aby se do města dalo dojet, a aby se na náměstí dostalo zásobování," dodal starosta. Na opravy chodníků, osvětlení a další úpravy chce podle něj radnice žádat dotaci z evropských fondů.

Jablonné je jedním z historicky nejstarších měst na severu Čech, vzniklo kolem roku 1240 v místě větvení obchodní stezky vedoucí z Čech do Lužice. Město je spojeno se svatou Zdislavou, která se ve 13. století jako manželka Havla z Markvartic zasloužila o rozvoj celého regionu a také o vznik dominikánského kláštera, špitálu a baziliky v Jablonném. Dnes je město oblíbeným cílem turistů, ale také poutníků, kteří míří do zdejší baziliky zasvěcené svatému Vavřinci a právě svaté Zdislavě.

(čtk)