ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brněnské nádraží čeká rekonstrukce za čtvrt miliardy

11.11.2016

Brno 11. listopadu - Brněnské nádraží čeká rekonstrukce za čtvrt miliardy korun. S rekonstrukcí začne za rok na podzim společnost Brno new station development, která má budovu nádraží pronajatou od Českých drah až do roku 2048; oprava je součástí nájemní smlouvy. Mimo jiné bude opět zprovozněna restaurace Secese a vznikne podzemní parkoviště pro 350 aut. Informoval o tom zpravodajský web České televize (ČT). Přestože se nyní rozhoduje, kde bude stát nové brněnské nádraží, České dráhy musí nádraží udržovat v provozuschopném stavu, opravy jsou tedy nutné.

V první etapě se bude rekonstruovat nejen výpravní hala, ale i levé křídlo, kde by měly být obchody, kavárna a také obnovená zaniklá restaurace Secese, která fungovala ještě před pěti lety na okraji prvního nástupiště. "Ten prostor je tak noblesní a tak krásný, že když se vymaluje a vyčistí, tak bude fungovat sám o sobě," uvedl architekt ze Studia RAW Tomáš Rusín.

Podle architektonické studie se změní také vzezření hlavního vestibulu. Pokladny se totiž přesunou a jízdenky se již nebudou prodávat po stranách, ale přímo naproti vchodu do budovy, kde nyní stojí stánky s občerstvením. Zmizí také schodiště vedoucí k nástupištím a nahradí jej eskalátory. "Dojde ke kompletní výmalbě, světlíku, výměně oken a vytvoření nových provozních prostor," řekl České televizi předseda představenstva společnosti Brno new station development Jiří Hos.

Při rekonstrukci se ale bude také bourat a stavět. Už nyní dělníci zbourali nedaleko vlakového nádraží u hotelu Grand jeden sklad a chystají se na demolici dalšího. Na jejich místě se pak začne připravovat plocha pro budování podzemního parkoviště pro 350 aut.

Obyvatelé Brna o poloze nového brněnského nádraží rozhodovali v říjnu v referendu. Kvůli nízké účasti je ale neplatné. Z lidí, kteří hlasovali, se 80,94 procenta vyjádřilo pro modernizaci železničního uzlu při Nádražní ulici v centru Brna a 67,89 procenta pro otevřené návrhové soutěže. Většinově tedy podpořili stanoviska iniciátorů referenda, kteří dlouhodobě nesouhlasí s odsunem nádraží dále od centra.

Výsledek referenda, k němuž přišlo pouze 24 procent voličů, je pro město nezávazný. Při rozhodování o variantě má proto volné ruce. Studie proveditelnosti má být hotová v prvním čtvrtletí příštího roku.

(čtk)