ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Věžáky v Šumavské mají dostat další patra

11.11.2016

Brno 11. listopadu - Společnosti Agrie chce příští rok začít s rekonstrukcí dalších dvou administrativních věžáků v Šumavské ulici v Brně. První ze tří už dokončila letos. Na jednom z nich chce přistavět pět pater, na dalším tři, čeká však ještě na schválení úřadů, řekl ČTK jednatel David Täuber. Proti záměru je architekt Roman Zajíc, který před půl stoletím soubor tří věžáků bývalého Cheposu projektoval. Uvedl to v dopise, který adresoval investorovi i ČTK.

Täuber uvedl, že o výškové rozrůznění usilují památkáři. Investor čeká, jak se vyjádří k záměru odbor územního plánování brněnského magistrátu. "Když nám to povolí, domy nastavíme o další patra. Když ne, budeme je rekonstruovat v současné výšce," řekl. Domy jsou vysoké zhruba 65 metrů a sídlí v nich různé firmy a instituce. V době stavby, která se uskutečnila v letech 1967 až 1974, vzbudily rozruch a dodnes patří k nejvyšším stavbám ve městě. Odbornou veřejností jsou vysoce ceněné, hovoří o miesovském poválečném stylu a návratu ke světové architektuře po předchozích letech socialistického realismu.

Zajíc v dopise uvádí, že záměr investora chystá zásadní změnu autorského architektonického díla a ničí jeho hodnotu včetně dopadu na urbanistickou situaci v místě. Uvedl také, že nebyl seznámen s chystanou rekonstrukcí již hotové budovy, jejíž plášť podle něj zničil původní architektonickou koncepci. O zničení koncepce hovoří i v případě výškového rozrůznění.

Täuber však tvrdí, že se několikrát snažil se Zajícem sejít a záměr prodiskutovat. "Nikdy se to však nepovedlo přes naši snahu. Samozřejmě budeme jen rádi, když se s námi spojí. Na druhé straně je potřeba říct, že na ty budovy od jejich vzniku nikdo nesáhl. A protest se ozve až ve chvíli, kdy je hotový projekt i projektová dokumentace," uvedl Täuber.

Rekonstrukce prvního z domů, který má 19 podlaží, vyšla na 200 milionů korun a nyní je z něj moderní kancelářská budova.

(čtk)