ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Jihomoravském kraji roste počet dokončených bytů

11.11.2016

Brno 11. listopadu - V Jihomoravském kraji roste počet dokončených bytů. Za prvních devět měsíců letošního roku bylo dokončeno 2691 bytů, což je meziročně o 374 více. Více než dvě třetiny z nich jsou v okresech Brno-město a Brno-venkov. Vyplývá to z informací, které na svém webu zveřejnila brněnská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zahájená výstavba ale klesla.

Dokončená výstavba v regionu zaznamenala za devět měsíců letošního roku nárůst o 16,1 procenta. Dokončeno bylo o 374 bytů více než ve stejném období roku 2015.

"Počet bytů dokončených v bytových domech poklesl o 1,1 procenta, u všech ostatních druhů staveb došlo k meziročnímu nárůstu, u rodinných domů o 8,2 procenta," uvedla statistička Milada Jonášová. Dokončená výstavba vzrostla v devíti krajích, nejvíce v Libereckém kraji, největší propad byl podle statistiků v Praze.

Na jihu Moravy naopak poklesl počet zahájených staveb bytů o 4,9 procenta na 2708, více než polovina z nich je v rodinných domech. Region se i tak počtem zahájených staveb bytů řadí na druhou příčku mezi kraji.

Pokles se projevuje i v počtu vydaných stavebních povolení. Od počátku roku jich vydaly stavební úřady 7066, ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 to byl pokles o 1031. Předpokládaná hodnota letos povolených staveb vzrostla o 3,9 procenta na 20,6 miliardy korun.

(čtk)